Wodospad Niagara podświetlony biało-czerwonymi barwami narodowymi.

Fot. Tomasz Towbin

2 maja wodospad Niagara został podświetlony biało-czerwonymi barwami narodowymi. W tym dniu obchodzimy Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

3 maja przypada święto narodowe- 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – drugiej na świecie i pierwszej w Europie ustawy zasadniczej regulującej organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli

 

Podświetlenie Niagary to inicjatywa w ramach świętowanego drugi raz w maju Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w kanadyjskiej prowincji Ontario (Polish Heritage Month).

 

W związku z obchodami wiele organizacji polonijnych, instytucji oraz osób prywatnych zaangażowało się w przygotowanie obchodów i świętowanie dziedzictwa polskiego.
W ramach Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Ontario m.in. 7 maja zaplanowano Paradę Konstytucji 3 Maja w Toronto, Mistrzostwa Polonijne w Tenisie Stołowym, 13 maja- Koncert patriotyczny w Szkole Polskiej im gen Józefa Hallera przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto z chórem Novi Singers, 26 maja- koncert polsko-ukraiński w wykonaniu Trio Jazzowe Bartosza Hadały oraz zespołu Akord.

Przez cały maj w wybranych bibliotekach w prowincji Ontario będzie odbywać się akcja”Polska półka”,w ramach której dla czytelników udostępniona zostanie specjalna kolekcja polskich tytułów.

Parlament ustanowił miesiąc maj Miesiącem Dziedzictwa Polskiego w Ontario w grudniu 2021 roku. W tej kanandyjskiej prowincji mieszka ponad pół miliona osób z polskim pochodzeniem, a Polonia jest jedną z najliczniejszych grup etnicznych w regionie.

IAR

Fiński patent na szczęśliwe życie

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię