Wołodymyr Zełenski w Kongresie USA: „Ukraina wygrała bitwę o ludzkie umysły”

Fot. Twitter @UKRINFORM

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział przed połączonymi izbami Kongresu Stanów Zjednoczonych, że Ukraina pokonała Rosję w bitwie o umysły ludzkości.

W przemówieniu podkreślił, że pomimo przewagi liczebnej i sprzętowej wroga, dzięki wsparciu z Zachodu, jego państwo może się skutecznie bronić i odbijać okupowane obszary.

„Nie boimy się i nikt na świecie nie powinien” – podkreślił Wołodymyr Zełenski. „Ukraińcy odnieśli to zwycięstwo i daje nam ono odwagę, która inspiruje cały świat. Amerykanie też odnieśli zwycięstwo – zjednoczyliście społeczność międzynarodową w imię obrony wolności i prawa międzynarodowego. Również Europa odniosła zwycięstwo – jest dziś silniejsza i bardziej niezależna niż kiedykolwiek. Rosyjska tyrania straciła nad nami kontrolę i nigdy już nie wpłynie na nasze umysły” – zaznaczył.

Prezydent Ukrainy powiedział również, że Rosja mogłaby zatrzymać agresję, gdyby tylko chciała, a Stany Zjednoczone mogą przyspieszyć ukraińskie zwycięstwo. „Będzie dowód dla każdego potencjalnego agresora, że nikt nie może naruszać granic państwowych, popełniać zbrodni i sprawować władzy nad naszymi ludźmi przeciw ich woli. Byłoby naiwnym oczekiwać od Rosji, że zrobi krok w stronę pokoju, której podoba się bycie państwem terrorystycznym. Rosjanie są wciąż zatruci przez Kreml. Przywrócenie międzynarodowego porządku jest naszym wspólnym zadaniem. Potrzebujemy pokoju” – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy mówił, że nadchodzący rok będzie decydującym dla losów wojny. Podkreślił, że Ukraina potrzebuje jeszcze większej pomocy ze strony Stanów Zjednoczonych, by bronić się przeciwko rosyjskiej agresji. Zapewnił, że Ukraińcy z godnością pokonają trudności tej zimy.

Na zakończenie swojego wystąpienia przed Kongresem, Wołodymyr Zełenski podarował połączonym izbom ukraińską flagę podpisaną przez żołnierzy, broniących Bachmutu.

IAR

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom ostrzegają przed piciem wody z kranu

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię