Zbigniew Rau: poparcie USA dla Ukrainy powinno być trwałe

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau spotkał się w Waszyngtonie z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Szef polskiej dyplomacji powiedział później dziennikarzom, że wyraziła ona podziw dla Polski za postawę wobec wojny na Ukrainie.

 

Minister Rau poinformował, że podziękował Nancy Pelosi za amerykańskie przywództwo w wolnym świecie w momencie, w którym z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę architektura bezpieczeństwa uległa załamaniu. „Pani speaker wyraziła uznanie, wręcz podziw dla Polski za stanowczość wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę” – powiedział.

Minister poinformował, że rozmowa z przewodniczącą Izby Reprezentantów dotyczyła także bezpieczeństwa energetycznego, sytuacji na Ukrainie oraz trwającej w Rosji mobilizacji. „Uznaliśmy razem, że ta mobilizacja może stanowić punkt zwrotny” – powiedział minister. Komentując decyzję Kongresu o przyznaniu Polsce pomocy wojskowej w wysokości 288 milionów dolarów, Zbigniew Rau ocenił, że wpisuje się w potrzebę umocnienia wschodniej flanki NATO.

 

„Odstraszanie stanowi istotę zapobiegania wojnie i zapewnienia pokoju” – stwierdził.
Minister Zbigniew Rau powiedział też, że jeśli Rosja ogłosi aneksję zajętych terytoriów Ukrainy to spotka się z dalszymi sankcjami, ponieważ wspólnota międzynarodowa nie może zgodzić się na kolejne bezprawie ze strony Moskwy.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię