Zdrowie papieża Franciszka: fakty i spekulacje

Fot. vatican.va

Ostatnio papież Franciszek coraz częściej widywany jest na wózku inwalidzkim, co wywołało wiele spekulacji na temat stanu jego zdrowia i ewentualnej rezygnacji z urzędu.

Ojciec Święty potwierdził, że podpisał już list z rezygnacją, który przechowuje w przypadku, gdyby jego problemy zdrowotne uniemożliwiły mu wykonywanie obowiązków.

Papież Franciszek ma 86 lat i jest świadomy tego, że jego zdrowie może się pogorszyć. W ubiegłym roku przeszedł operację usunięcia zwężenia jelit, a także zmaga się z bólem kolana i regularnie przechodzi fizjoterapię, aby złagodzić jego dolegliwości. Choć papież ma swoje zdrowotne trudności, wciąż jest w stanie sprawować swój urząd z pełnym zaangażowaniem i troską o Kościół i ludzi, których reprezentuje.

W ostatnich miesiącach papież Franciszek kontynuował swoje podróże apostolskie, odwiedzając m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Hiszpanię i Chile. W grudniu zapewnił, że „nie czuje się zmęczony” i że „Bóg dał mu siły do pracy”. W swoich przemówieniach nadal skupia się na ważnych społecznych i politycznych kwestiach, takich jak zmiany klimatyczne, ubóstwo i nierówność.

Papież Franciszek ma również wsparcie w swoich współpracownikach, którzy pomagają mu w codziennych obowiązkach. Władze Watykanu zapewniają, że papież jest w dobrym stanie zdrowia i nadal sprawnie sprawuje swój urząd.

Mimo to, niektórzy zastanawiają się, czy papież Franciszek będzie w stanie kontynuować swoją pracę przez kolejne lata. Trudno jest dokładnie przewidzieć, co będzie dziać się z jego zdrowiem w przyszłości, ale na razie papież nie daje żadnych oznak chęci rezygnacji z urzędu.

 

W Kościele katolickim istnieje procedura, według której papież może zrezygnować z urzędu. Zgodnie z kanonicznym prawem, papież może złożyć rezygnację „woli swobodnej i dobrowolnej”, jeśli uzna to za odpowiednie. Rezygnacja musi być udzielona osobiście papieżowi lub przekazana przez inne wiarygodne źródło.

Fot. vatican.va

Rezygnacja papieża jest rzadkim zjawiskiem, ale nie jest bez precedensu. W historii Kościoła kilku papieży złożyło rezygnację, zazwyczaj ze względu na wiek lub zły stan zdrowia. Ostatnim papieżem, który zrezygnował, był papież Benedykt XVI, który złożył rezygnację w 2013 roku, twierdząc, że jego siły „są już nieodpowiednie, aby sprawnie sprawować urząd”.

Na razie papież Franciszek nie dał żadnych oznak, że planuje zrezygnować z urzędu. Wciąż kontynuuje swoje podróże i przemawia do ludzi na całym świecie, a także kontynuuje swoją pracę reformatorską w Kościele katolickim. Mimo swoich zdrowotnych trudności, papież Franciszek wciąż jest aktywnym i zaangażowanym przywódcą swojej wspólnoty.

Datkomat w kościołach – co to jest i jak działa?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię