Zełenski w Waszyngtonie: będę negocjował w sprawie wzmocnienia Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział po wylądowaniu w Waszyngtonie, że przybył tam, by przeprowadzić serię negocjacji w sprawie wzmocnienia odporności i zdolności obronnych Ukrainy.

W oświadczeniu opublikowanym na Telegramie ukraiński przywódca podkreślił, że chce także podziękować prezydentowi Joe Bidenowi, Kongresowi i całemu narodowi amerykańskiemu za okazane do tej pory wsparcie. „W przyszłym roku musimy przywrócić ukraińską flagę na całej naszej ziemi, wszystkim naszym ludziom” – powiedział.

Wołodymyr Zełenski ma spotkać się z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem i wygłosić przemówienie do Kongresu USA. Dotychczasowa pomoc militarna Waszyngtonu dla Kijowa warta jest 18 miliardów dolarów. W czasie wizyty Zełenskiego USA mają ogłosić nową transzę pomocy, w tym wyczekiwane przez Kijów zestawy obrony przeciwlotniczej Patriot.

Biały Dom poinformował, że w czasie wizyty prezydenta Ukrainy w Waszyngtonie ogłoszony zostanie pakiet pomocy wojskowej o wartości 2 miliardów dolarów. Mają się w nim znaleźć m.in. wyczekiwane systemy obrony przeciwlotniczej Patriot.

Potwierdził to doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. „Po prostu, system Patriot. Oficjalnie. Po to, by zamknąć niebo i skupić się na niszczeniu resztek rosyjskiej armii. Wkrótce będą czołgi Leopard, Marder i rakiety o określonym zasięgu” – napisał.

Ukraiński prezydent wielokrotnie już przyjmował zachodnich polityków w Kijowie, ale od 24 lutego nie wyjechał z kraju. Występował na wielu politycznych konferencjach i spotkaniach, ale zawsze łączył się poprzez internet.

Wołodymyr Zełenski jest przez Zachód zgodnie uznawany za bohatera tej wojny. W ostatnich dniach odwiedzał żołnierzy walczących na froncie, w tym w Bachmucie. Zełenski otrzymał też właśnie tytuł „Człowieka Roku” przyznawany przez amerykański tygodnik „The Time”.

IAR

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom ostrzegają przed piciem wody z kranu

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię