Zmarł Colin Powell, były sekretarz stanu USA. Miał 84 lata

Fot. Wikipedia

Colin Powell, były sekretarz stanu i przewodniczący połączonych szefów sztabów zmarł z powodu powikłań związanych z COVID-19. Miał 84 lata.

Jakiś czas temu Powell został zdiagnozowany na szpiczaka mnogiego, rodzaj raka krwi, który upośledza zdolność organizmu do zwalczania infekcji.

„Generał Colin L. Powell, były sekretarz stanu USA i przewodniczący połączonych szefów sztabów, zmarł dziś rano z powodu komplikacji związanych z Covid 19” – napisała rodzina Powella na swoim koncie na Facebooku.

„Straciliśmy niezwykłego i kochającego męża, ojca, dziadka i wspaniałego Amerykanina”. Rodzina generała zaznaczyła, że był w pełni zaszczepiony.

Przedstawiciele rodziny podziękowali personelowi Narodowego Wojskowego Centrum Medycznego im. Waltera Reeda w Maryland, gdzie Powell był pod opieką. Powell, syn jamajskich imigrantów, został pierwszym czarnoskórym doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Reagana. W 2001 roku został pierwszym czarnoskórym sekretarzem stanu za prezydenta George’a W. Busha. Po zamachach terrorystycznych z 11 września Powell poparł szybką reakcję wojskową przeciwko Al-Kaidzie. Powell był najmłodszym i jednocześnie pierwszym czarnoskórym przewodniczącym Połączonych Szefów Sztabów.

 

Nadzorował amerykańską operację Pustynna Burza podczas wojny w Zatoce Perskiej. Po 35 latach służby wojskowej Powell przeszedł na emeryturę z armii amerykańskiej jako generał.

„Laura i ja jesteśmy głęboko zasmuceni śmiercią Colina Powella. Był świetnym urzędnikiem publicznym, począwszy od swojego czasu jako żołnierz w Wietnamie” – napisali w oświadczeniu były prezydent George W. Bush i pierwsza dama Laura Bush.

„Był takim ulubieńcem prezydentów, że dwukrotnie zdobył Prezydencki Medal Wolności. Był bardzo szanowany w kraju i za granicą”, napisał Bush, dodając, że „wielu prezydentów polegało na radach i doświadczeniu generała Powella”.

CNN/CNBC/ZSS

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię