Zmarł papież-senior, Benedykt XVI. Watykan wyznaczył datę pogrzebu

Zmarł papież-senior Benedykt XVI. Poinformowało o tym biuro prasowe Watykanu.

W krótkiej nocie dyrektora Biura Prasowego Matteo Bruni czytamy „Z bólem informuję, że Papież-emeryt zmarł dziś o 9.34 w swojej rezydencji w Watykanie”.

O pogorszeniu zdrowia Benedykta XVI w środę poinformował papież Franciszek podczas audiencji ogólnej, prosząc wiernych o modlitwy. Od tej pory stan zdrowia papieża-seniora określano jako poważny, ale stabilny. Wczoraj wczesnym popołudniem Biuro Prasowe informowało, że Benedykt XVI koncelebrował mszę świętą w swoim pokoju, jest przytomny i ma kontakt z otoczeniem.

Joseph Ratzinger miał 95 lat. W lutym 2013 roku zrezygnował ze sprawowania papieskiego urzędu, tłumacząc swoją decyzję złym stanem zdrowia. Jako przewodniczący Kongregacji Nauki Wiary był najbliższym współpracownikiem św. Jana Pawła II.

Benedykt XVI będzie pochowany 5 stycznia. Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Watykanu Matteo Bruni.

Nieco wcześniej Watykan poinformował, że ciało zmarłego dziś o 9.34 papieża-emeryta w poniedziałek 2 stycznia zostanie wystawione w bazylice św. Piotra, by wierni mogli mu oddać hołd. Włoskie media, powołując się na nieoficjalne źródła podają, że Benedykt XVI wskazał jako miejsce swego pochówku Groty Watykańskie w krypcie, gdzie po śmierci pochowano Jana Pawła II. Po beatyfikacji polskiego papieża w 2011 roku przez Benedykta XVI, jego ciało zostało przeniesione do bazyliki watykańskiej do kaplicy św. Sebastiana. Być może papież-senior zawarł instrukcje w tej sprawie w swoim testamencie.

Z całego świata do Watykanu napływają depesze kondolencyjne. Premier Włoch Giorgia Meloni napisała: „Zmarł gigant wiary i rozumu”.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię