Zmiany korzystne dla podatników podczas rozliczeń za 2022

Nieczęsto się zdarza, aby Urząd Skarbowy szybko i sprawnie wprowadził zmiany korzystne dla podatników. Ten rok jednak należy do wyjątków.

W związku z gwałtownie rosnącymi cenami paliwa, w połowie roku IRS podjął decyzję o zmianie stawek odliczeń za przejechane mile na potrzeby biznesu.

Podniesione stawki za mile są wykorzystywane do obliczania odliczeń podatkowych za użytkowanie pojazdu – samochodu osobowego, pickupa lub furgonetki, do celów biznesowych, medycznych, a nawet w niektórych przypadkach do przeprowadzek.

Stawki podzielono na te obowiązujące od 1 stycznia do 31 czerwca 2022 roku i nowe stawki obowiązujące za mile przejechane w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2022 roku.

Cel użytku Styczeń – czerwiec 2022 Lipiec – grudzień 2022
Biznesowy 58,5 centa za milę 62,5 centa za milę
Medyczny 18 centów za milę 22 centy za milę
Wojskowy koszty przeprowadzki 18 centów za milę 22 centy za milę
Cele charytatywne 14 centów za milę 14 centów za milę

 

Cel użytku – biznesowy

Jeśli używasz auta do celów biznesowych możesz odliczyć mile przejechane na potrzeby prowadzenia działalności.

Cel użytku – medyczny

Jeśli wyszczególnisz odliczenia w zeznaniu podatkowym, możesz odliczyć niezwrócone wydatki medyczne, które przekraczają 7,5% twojego federalnego skorygowanego dochodu brutto (AGI).

Cel użytku – wojskowy koszty przeprowadzki

Jeśli jesteś aktywnym członkiem Sił Zbrojnych USA i twoja przeprowadzka była spowodowana rozkazem wojskowym, jej cały koszt podlega odliczeniu.

Cel użytku – charytatywny

Nie tylko przedmioty przekazana na cele charytatywne można odliczać. Można również odliczyć wydatki poniesione podczas oferowanej pomocy, jak użycie własnego auta.

Coraz mniej osób odkłada na konta emerytalne

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię