Muzeum Luwr w Paryżu – skarbnica dzieł sztuki, świadek przemian historycznych i świata. W minionym roku obchodziło swoje 230. urodziny, stając się jednocześnie najchętniej odwiedzanym muzeum na globie.
230 lat temu, 10 sierpnia 1793 roku, otworzyły się wrota do jednej z największych i najbardziej wpływowych instytucji kulturalnych na świecie – Luwru.
Ulokowany w sercu paryskiego Pałacu Luwr, to muzeum kryje w sobie niezliczoną ilość arcydzieł, które przyciągają miłośników sztuki z całego świata. W 2022 roku, przez jego progi przewinęło się 7,8 miliona entuzjastów piękna i historii.
-
Zobacz także: Jak sobie poradzić ze zmianą czasu w podróży?
Historia samego budynku sięga daleko w przeszłość. Już w okresie średniowiecza na terenie obecnego Luwru stał warowny zamek. Z upływem czasu przekształcił się w reprezentacyjny pałac królewski, aż w końcu król Ludwik XIV przeniósł się do Wersalu. Dla naszej przyjemności zostawił on jednak bogatą kolekcję dzieł sztuki antycznej, a podczas rewolucji francuskiej zbiory te po raz pierwszy zostały udostępnione publiczności.
Luwru nie da się zignorować, jeśli mówimy o znaczeniu kultury i historii. Jego zbiory składają się z kilkuset tysięcy dzieł, które przeplatają się od pradziejowych artefaktów po majestatyczne dzieła XIX-wieczne. Spośród nich wyłania się kilka arcydzieł, które trudno nie znać.
Pierwszym z nich jest „Mona Lisa” Leonarda da Vinci. Ta tajemnicza i uwodzicielska kobieta o enigmatycznym uśmiechu stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów na świecie. Jej obecność w Luwrze przyciąga tłumy, a fascynacja dziełem jest żywa od wieków.
-
Czytaj także: 18 ciekawostek na temat Central Park
„Wenus z Milo” to kolejny skarb tego muzeum. Starożytna rzeźba, ukazująca boginię miłości i piękna, emanuje wdziękiem i klasyczną harmonią, która wciąż zachwyca.
Nie sposób zapomnieć o „Kodeksie Hammurabiego”, pradawnym zapisie praw spisanym w piśmie klinowym, który ukazuje zawiłość i zorganizowanie pradawnych społeczeństw.
Warto też zwrócić uwagę na obraz „Koronacja cesarza Napoleona I” Jacquesa-Louisa Davida. To dokument historyczny i arcydzieło malarstwa, które oddaje wspaniałość i uroczystość koronacji.
Dla tych, którzy poszukują dramatyzmu, istnieje „Tratwa Meduzy” autorstwa Théodore’a Géricault. Ten obraz uchwyca dramatyczny moment opuszczenia tonącej fregaty, co staje się potężnym przypomnieniem o realiach życia i śmierci.
Jednak choć dzieła sztuki tworzą niezapomniany fundament tego muzeum, nie można nie wspomnieć o kontrowersyjnej piramidzie, która stała się nieodłącznym symbolem Luwru. Zaprojektowana przez Ieoh Ming Pei, szklana piramida funkcjonuje jako monumentalne wejście do muzeum, a także ukrywa w sobie magazyny, kawiarnie i więcej. Projekt spotkał się z kontrowersjami, jednak dziś jest nieodłączną częścią krajobrazu Luwru.
Dla tych, którzy pragną wspiąć się na szczyt kultury, historia, i piękna, Luwr oferuje to wszystko i znacznie więcej. Rozciągnięty w przestrzeni i czasie, to muzeum jest żywym pomnikiem ludzkiej kreatywności i ducha badawczego. Jeśli pragniesz wniknąć w tę fascynującą podróż przez wieki i kontynenty, otwórz drzwi Luwru – i zanurz się w magii sztuki.
Noc w parku: Odkrywanie ciemnego nieba w Parku Narodowym Joshua Tree
Posłuchaj podcastów: