Lecompton – miasto zagubione w Wielkich Równinach

Sala Konstytucji Fot. Wikipedia

Środkowa część USA ukrywa w sobie wiele miejsc słabo jeszcze poznanych przez turystów, na które jednak warto zwrócić uwagę.

Jednym z nich jest miasteczko Lecompton, położone w miejscu, w którym rozpoczęła się wojna secesyjna. Do dzisiaj duchy przeszłości unoszą się nad miasteczkiem, a w nim nie brakuje historycznych odniesień. Dzisiaj jego populacja liczy zaledwie nieco ponad 600 stałych mieszkańców, a mimo tego Lecompton jest jednym z ważniejszych miejsc kulturalno historycznych, na terenie całego USA.

 

To tu w roku 1857 r. powstała konstytucja czyniąca Kansas stanem niewolniczym. Wywołało to gwałtowne protesty e strony partii antyniewolniczej i jej zwolenników. W efekcie był to jeden z głównych czynników, które doprowadziły do ​​wojny domowej.
Dzisiaj w Lecompton nie brakuje historycznych miejsc, w których można dowiedzieć się wiele o historii regionu i samej wojnie secesyjnej. Turyści zainteresowani tym tematem, koniecznie muszą odwiedzić poświęcone tym zagadnieniom Muzeum Stolicy i Sali Konstytucji.

Stan Kansas to wymarzone miejsce dla osób kochających atmosferę małych miasteczek, które utknęły gdzieś w pół drogi między wiejskimi farmami, a metropoliami. Ich niepowtarzalną atmosferą można się sycić w Lecompton do upojenia. Otoczone rezerwatami i ciągle nieskażoną dziką przyrodą, zachęca do zwiedzania i podziwiania rzek i surowego piękna skał.

 

Podróżujących po Kansas, Lecompton przyciąga też trasami rowerowymi i pieszymi, wielbicieli jazdy konnej, a także ornitologów, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Bogactwo awifauny jest tu nieprzebrane. Wielbiciele historii będą zachwyceni odbywjącymi się tu inscenizacjami, pełnymi Indian, strzelaniny, kowbojów i szeryfów. Niemal słychać wtedy ryk pasących się na prerii bizonów.

Pagórkowaty krajobraz pokryty łanami zbóż, niezakłócony widok nieba i oszałamiające zachody i wschody słońca są wymarzonym plenerem malarskim. Toteż nie brakuje w Lecompton malarzy i fotografów uwieczniających te zapierające dech widoki. Podziwianie ich ułatwiają położone na wzniesieniach punkty widokowe, z których można podziwiać szeroką perspektywę, planując kolejne punkty podróży.

MT

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię