Naples – włoskie miasto na Florydzie

Wybrzeże Zatoki Meksykańskiej pełne jest urokliwych zakątków. Dzisiaj zajrzymy do jednego z nich. Położone w stanie Floryda miasteczko Naples to włoski Neapol na amerykańskiej ziemi.

Założone w 1886 roku przez senatora Johna Stuarta Williamsa i biznesmena Waltera N. Haldemana, nawiązuje architekturą do włoskiego pierwowzoru. Dzięki linii kolejowej łączącej miasteczko z Miami, gospodarka rozwinęła się tak doskonale, że dzisiaj Naples to miejsce, w którym średni dochód na jednego mieszkańca jest najwyższy w całym USA.

Dojechać tam z Europy nie jest prosto. Najbliższe lotnisko w Fort Meyer obsługuje niewiele lotów międzykontynentalnych, więc turyści spoza Ameryki powinni kierować się do Miami lub Tampa. W lepszej sytuacji są osoby mieszkające w Stanach Zjednoczonych i pragnące odwiedzić tę zachwycającą miejscowość. Zadowoleni z wizyty w Naples będą zarówno wielbiciele malowniczych, piaszczystych plaż porośniętych palmami, jak i dzikiej, nieskażonej ręką człowieka przyrody. Również osoby ceniące luksus mają tu do wyboru mnóstwo ekskluzywnych restauracji.

Dzika przyroda

Miłośnicy natury koniecznie muszą odwiedzić istniejący od 1954 roku, rezerwat przyrody Corkscrew Swamp Sanctuary. Mokradła z pradawnym lasem cyprysowym zamieszkiwanym, między innymi przez gniazdujące tam dławigady amerykańskie (Mycteria americana). Park przystosowany jest do zwiedzania suchą stopą. Ciągną się przez niego kilometry drewnianych pomostów, które zapewniają bezpieczne przejście turystom, bez niepokojenia żyjących w rezerwacie zwierząt.

Miłośnicy egzotycznej przyrody odnajdą się w Naples Botanical Garden. Zgromadzono tam mnóstwo gatunków pochodzących z Azji Południowo – Wschodniej, Karaibów i Brazylii. Ogród przystosowany jest też do zwiedzania przez najmłodszych i zapewnia dzieciom wiele atrakcji. Doskonale odtworzone siedliska przyrodnicze i ścieżki naukowe, zapewniają edukację na najwyższym poziomie.

 

Z kolei Bird Gardens of Naples, w całości poświęcony jest papugom i innym tropikalnym ptakom. Wstęp do ogrodu jest bezpłatny. Mieszkają tu ptaki odebrane właścicielom, którzy źle je traktowali, a także porzucone. Lgną do ludzi, co czyni wizytę w ich królestwie przeżyciem niezwykłym.

Naples to także trzeci co do wielkości parka narodowy w USA. Everglades National Park, bo o nim mowa, jest największym skupiskiem lasów namorzynowych na północnej półkuli. Ponadto składa się z mokradeł i wolnopłynących rzek. Największą atrakcją turystyczną parku są spływy kajakowe z przewodnikiem. W trakcie ich trwania można z bardzo niewielkich odległości obserwować rosnące tam rośliny i żyjące pośród nich zwierzęta.

To tylko kilka z kilkudziesięciu przyrodniczych atrakcji i parków Naples. W tym mieście osoby z chlorofilem we krwi na pewno poczują się szczęśliwe.
Naples to także piękne plaże. Wybierać można spośród dzikich i rzadko uczęszczanych, a ż po oblegane przez turystów. Niewątpliwą atrakcją jest również pomost rybacki, czy park motyli. Wstęp do wielu miejsc jest darmowy, w innych trzeba uiścić niewielkie opłaty.

Baker Museum – miejsce warte odwiedzenia przez miłośników sztuk pięknych. Trzypiętrowy budynek składa się 15 galerii, wypełnionych obrazami, rzeźbami i rysunkami. Stałe kolekcje obejmują dzieła amerykańskich mistrzów z lat 1900-1955. W budynku możemy podziwiać wspaniałe żyrandole i ”Perski Sufit”, wykonany przez Dale’a Chihuly’ego. W miesćie jest wiele muzeów wartych odwiedzenia, w tym przeznaczone specjalnie dla dzieci i spełniające rolę edukacyjną Golisano Children’s Museum of Naples.

Naples to urzekająca, włoska architektura, dzika, nieskażona przyroda ujęta z wielu ogrodach i rezerwatach, archipelagi malowniczych wysepek, a wszystko w sąsiedztwie superluksusowych hoteli, restauracji i ogromnej liczby pól golfowych. Wszystkiemu towarzyszy słoneczna pogoda, która w mieście trwa przez osiem miesięcy w roku.

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię