Niewyjaśnione tajemnice świata

Historia świata jest pełna niesamowitych miast, świątyń i dzieł sztuki kryjących tajemnice, które do dzisiaj nie zostały rozwiązane. Czasami brakuje archeologicznych dowodów, a czasami dowody prowadzą naukowców donikąd.

1. Kamienie Carnac

W pobliżu wioski Carnac w Bretanii w północnej Francji, na rozległym obszarze 100 akrów (40 ha) znajduje się około 3000 stojących kamieni jakby maszerujących w siną dal. Niektóre kamienie są ułożone w uporządkowanych liniach, inne w kręgach, a niektóre leżą jeden na drugim, tworząc grobowce. Kamienie pochodzą z 4500 roku p.n.e., ale naukowcom do dzisiaj nie udało się znaleźć jednoznacznego wytłumaczenia na to jak się one tam znalazły i co oznaczają.

Jeden z badaczy twierdzi, że były to urządzenia do wykrywania trzęsień ziemi, podczas gdy inni twierdzą, że są to świątynie ku czci przodków lub jakiś rodzaj kalendarza lub urządzenia astrologicznego. Jeden z mitów na ich temat głosi, że są to skamieniałe szczątki rzymskiego legionu zamienionego w kamień przez czarodzieja Merlina.

 

2. Angkor Wat

W 1860 roku francuski odkrywca Henri Mouhot przedzierał się przez kambodżańską dżunglę, gdy nagle natknął się na wspaniałą świątynię ukrytą wśród drzew. Mieszkało tam tylko kilku buddyjskich księży i ​​rolników i nie wiedzieli nic o jej historii.

Przez lata historycy składali w całość historię wielkiego imperium, które dominowało na tym obszarze od około 800 do 1400 roku. Świątynia była tylko niewielką częścią wielkiego miasta i była zamieszkana przez rdzennych Hindusów, Khmerów. Główna świątynia była połączona krużgankami i schodami i ozdobiona obrazami bitew i legendami zapisanymi w sanskrycie. Te legendy opowiadają o potężnych królach, czczonych jako bogowie, którzy zbudowali te ogromne budowle.

Zdjęcia satelitarne pokazują również, że reszta miasta, znajdująca się obecnie pod dżunglą, zawiera setki prostszych domów, pól ryżowych i połączonych ze sobą kanałów. Dlaczego to wielkie, wspaniałe miasto upadło? Do dziś nie wiadomo. Naukowcy mówią o dwóch wariantach. Pierwszy to, że bitwy z Wietnamczykami i Tajami okazały się druzgocące dla Khmerów. A drugi to że przejście z hinduizmu na buddyzm oznaczało, że Khmerowie przestali wierzyć, że król jest bogiem, co spowodowało brak jedności i doprowadziło do wojny. Jakikolwiek był powód upadku tego miasto, wiadomo, że w 1450 roku Angkor Wat stało się miastem duchów.

3. Göbekli Tepe

Gobekli Tepe, znajdujące się we współczesnej Turcji, zostało zbudowane 12 000 lat temu, pod koniec ostatniej epoki lodowcowej. Jest ono starsze od piramid o 7 tysięcy lat.
Gobekli Tepe zostało zbudowane tak dawno, że niektórzy spekulują, że może to być nawet miejsce ogrodu Eden. Podczas gdy mamuty i tygrysy szablozębne wciąż wędrowały po Ziemi, ci prehistoryczni ludzie budowali wyszukane świątynie ozdobione pięknymi rzeźbami.

Miejsce to jest położone wysoko w górach w południowo-wschodniej Turcji. Do dzisiaj tylko niewielka część została odkryta. To niesamowite miejsce zostało zbudowane przed użyciem koła, tkaniny, metalowych narzędzi, ognia, ceramiki i udomowionych zwierząt. Czy więc może to być Eden, o którym jest mowa w Księdze Rodzaju? Niektórzy naukowcy przychylają się do tej tezy. Inni twierdzą, że świątynia była miejscem kultu Syriusza, najjaśniejsza i jedna z najbliższych gwiazd południowego nieba, położonej w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa. Niemniej jednak do dzisiaj nie znaleziono jednoznacznej odpowiedzi. Jedno jest pewne – Göbekli Tepe to najstarsze odkryte miejsce zamieszkałe przez ludzi.

4. Łamana Piramida Snofru

Wszyscy wiemy, jak powinny wyglądać piramidy – duża kwadratowa podstawa z prostymi liniami prowadzącymi do idealnego punktu. Dlaczego więc ta pochyla się w dwóch trzecich w kierunku szczytu? Zbudowana za panowania faraona Snefru. Wygięta Piramida daje nam ważne wskazówki, w jaki sposób budowano starożytne grobowce. Ma kwadratową podstawę i około 105 metrów wysokości, z dwoma wewnętrznymi przedziałami połączonymi wąskim korytarzem.

Widok z zewnątrz pokazuje, że dolna część piramidy została zbudowana w zwykłym stylu, ale co spowodowało, że podczas budowy zmieniono gwałtownie kąt nachylenia? Być może nagła śmierć osoby, dla której zbudowano grób, oznaczała, że ​​budowniczowie musieli szybko skończyć. Albo upadek innej piramidy budowanej w tym samym czasie uświadomił im błąd w projekcie. A może był to tylko prototyp, sposób na doskonalenie umiejętności w drodze do późniejszych arcydzieł. Odpowiedzi naukowcy na to pytanie jeszcze nie znaleźli.

ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię