Zobacz jak obraca się Ziema z zupełnie innej perspektywy!

Droga-Mleczna-foto

Jak wszyscy doskonale wiemy nasza Ziemia obraca się dookoła swojej osi oraz dookoła słońca. Konsekwencjami ruchu obrotowego są wschody i zachody słońca oraz przemieszczanie się gwiazd na nocnym niebie.

Jak wygląda ruch obrotowy Ziemi z perspektywy osoby zawieszonej w przestrzeni kosmicznej? Ciężko tego doświadczyć stojąc na powierzchni naszej planety.
Istnieje jednak urządzenie (a właściwie można to nazwać specjalistycznym statywem), które pozwala tak zamocować teleskop, aparat bądź kamerę aby podążała za ruchem obrotowym nieba a nie za ruchem obrotowym Ziemi.

Montaż paralaktyczny (tak fachowo nazywa się ta technologia mocowania) zapewnia obrót teleskopu wokół dwóch prostopadłych do siebie osi, z których jedna wskazuje na biegun niebieski.W ten sposób ustawiony przyrząd utrzymuje w polu widzenia raz ustawiony obiekt (na przykład Drogę Mleczną) i śledzi jego ruch na nieboskłonie.
Elektroniczne sterowane silniki kompensują ruch wirowy Ziemi i uzyskujemy dzięki temu efektem końcowym może być zupełnie inna (wręcz kosmiczna) perspektywa z której oglądamy wszechświat.

Zobacz genialną perspektywę ruchu obrotowego Ziemi.

Źródło:neatorama.com

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię