Park Narodowy Yellowstone jest częściowo otwarty w systemie ALPS!

Dobra wiadomość dla podróżnych, którzy od miesięcy planowali podróż do jednego z najpiękniejszych parków w USA.

Cały park, obejmujący części stanów Wyoming, Montana i Idaho, był od zeszłego poniedziałku zamknięty dla zwiedzających, w tym dla tych, którzy zarezerwowali noclegi i kempingi, po powodzi 100-lecia. Rekordowe opady spowodowały powodzie, osunięcia skał, zniszczenia mostów oraz zmycia ogromnych sekcji dróg przechodzących przez park.

Podczas gdy północna pętla parku pozostaje zamknięta z powodu szkód powodziowych do odwołania, Yellowstone zacznie umożliwiać odwiedzającym dostęp do południowej pętli już od dzisiaj (22 czerwca) . „Podczas gdy północna pętla parku pozostaje zamknięta z powodu szkód powodziowych do odwołania, Yellowstone zacznie umożliwiać odwiedzającym dostęp do południowej pętli parku o 8 rano w środę, 22 czerwca 2022 roku”, napisali w komunikacie przedstawiciele parku.

Pętla południowa będzie dostępna ze wschodniego (Cody), zachodniego (zachodniego Yellowstone) i południowego (Grand Teton/Jackson) wejścia i obejmuje Madison, Old Faithful, Grant Village, Lake Village, Canyon Village i Norris.

Jak podał Cam Sholly, nadinspektor Parku Narodowego Yellowstone, tylko 200 z 400 mil dróg parkowych jest otwartych. Połowa parku nie może pomieścić podróżnych, którzy planowali zwiedzić cały park dlatego też zostanie wprowadzony tymczasowy system wpuszczania odwiedzających.

„Aby zapewnić, że pętla południowa nie zostanie przytłoczona gośćmi oraz w celu zrównoważenia ochrony zasobów parku i interesów gospodarczych okolicznych społeczności, park wprowadza tymczasowy plan dostępu dla odwiedzających, zwany Alternating License Plate System (ALPS),” powiedział Sholly.

Tymczasowy system tablic rejestracyjnych zapewni odwiedzającym dostęp do parku w tym okresie dużego popytu. Zarządzający parkiem i personel będą monitorować ten system i jego wpływ na zasoby, infrastrukturę, operacje i personel i mogą w razie potrzeby dostosować lub wdrożyć system rezerwacji lub wejścia na czas, po trzech do czterech tygodniach od wprowadzenia ALPS.

Jak będzie działał ALPS – Naprzemienny system tablic rejestracyjnych?

1. Od 22 czerwca 2022 roku wjazd pojazdów publicznych będzie dozwolony na podstawie tego, czy ostatnia cyfra na tablicy rejestracyjnej jest parzysta czy nieparzysta.

2. Wejście zostanie przyznane na podstawie nieparzystych/parzystych dni w kalendarzu:

3. Nieparzyste ostatnie cyfry na tablicach rejestracyjnych mogą wjeżdżać w nieparzyste dni miesiąca.

4. Ostatnie cyfry o numerach parzystych, w tym zero, na tablicach rejestracyjnych mogą wjeżdżać do parku w parzyste dni miesiąca.

5. Spersonalizowane tablice rejestracyjne ze wszystkimi literami (np. YLWSTNE) będą należeć do kategorii „nieparzyste” dla celów wejściowych.

6. Spersonalizowane tabliczki z mieszanką liter i cyfr, które kończą się literą (np. YELL4EVR) nadal będą używać ostatniej cyfry na tabliczce do określania dni wejścia.

7. Pracownicy stacji wjazdowej do parku nie będą wpuszczać pojazdów próbujących wjechać do parku, gdy nieparzyste/parzyste cyfry nie będą odpowiadać nieparzystej/parzystej dacie kalendarzowej wejścia.

Wyjątki od reguły ALPS

1. Goście posiadający dowód rezerwacji noclegu w parku będą mogli wejść/wjechać do parku bez względu na numer tablicy rejestracyjnej. Obejmuje to rezerwacje hoteli, kempingów i pozwoleń backcountry.

2. Obecni operatorzy komercyjni z aktywnymi zezwoleniami do użytku komercyjnego będą mogli wejść bez względu na numer tablicy rejestracyjnej. Obejmuje to wycieczki komercyjne i grupy magazynowe.

3. Autokary komercyjne będą mogły wjechać bez względu na numer tablicy rejestracyjnej.

4. Grupy motocyklowe mogą zgłaszać się tylko w parzystych terminach.

 

Jakie obiekty i usługi parkowe będą otwarte w pętli południowej?

 1. Obszary backcountry dostępne z dróg ogólnodostępnych będą dostępne, ale ograniczone tylko do użytku dziennego. Nocne korzystanie z szlaków na pętli południowej zostanie otwarte 1 lipca 2022 roku.
 2. Old Faithful,
 3. West Thumb,
 4. Grant Village,
 5. Bridge Bay,
 6. Fishing Bridge,
 7. Lake Village
 8. Norris Basin
 9. Centrum Informacji Turystycznej West Yellowstone
 10. Centrum Edukacji Turystycznej Canyon Village

Jakie obiekty i usługi parkowe będą zamknięte w pętli południowej?

 1. Domki i lodge Canyon Village
 2. Kemping Canyon,
 3. Kemping Madison,
 4. Kemping Norris
 5. Kemping Lewis Lake
 6. Fishing Bridge Visitor Center
 7. Trailside Museum

Nadispektor Sholly w stwoim oświadczeniu dodał: „Zrobiliśmy ogromne postępy w bardzo krótkim czasie, ale przed nami długa droga. Mamy agresywny plan odbudowy na północy i wznowienia operacji na południu. Doceniamy ogromne wsparcie ze strony Służby Parku Narodowego i kierownictwa Departamentu Spraw Wewnętrznych, a także otaczających nas delegacji Kongresu, gubernatorów, gmin, społeczności i innych partnerów”.

Chuck Sams, Dyrektor Służby Parku Narodowego, powiedział, że służby zdają sobie sprawę z ogromu pracy: „Zdajemy sobie sprawę, że czeka nas wiele wyzwań i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby wesprzeć park, partnerów, koncesjonariuszy i społeczności na drodze do odbudowy”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię