Wybierasz się na Kostarykę? Te parki i rezerwaty warto odwiedzić

Kostaryka, (hiszp. Costa Rica) państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Od północy graniczy z Nikaraguą, a od południa z Panamą.

Stolicą kraju jest San Jose, położone 1000 m n.p.m. Dzięki położeniu, łagodnemu klimatowi i wyżynno-górzystemu ukształtowaniu terenu, Kostaryka posiada szereg parków i rezerwatów dzikiej przyrody uważanych za najpiękniejsze na świecie. Oto kilka z nich, które powinniście odwiedzić.

1. Parque National Manuel Antonio

Jest to najmniejszy, ale najbardziej popularny park w Kostaryce. Obszar wybrzeża Pacyfiku chroniony od 1972 r. Przepiękne plaże położone na skraju tropikalnej dżungli. To tutaj możemy zobaczyć zwinne kapucynki, powolne leniwce i wspaniałe iguany.

Parque National Manuel Antonio

 

2. Park Narodowy Corcowado

Położony na półwyspie Osa. Dzięki zróżnicowaniu wysokości, (od 0 do 745 m n.p.m) park jest jednym z najbardziej intensywnych biologicznie miejsc na Ziemi. W centralnej części znajduje się jezioro Corcowad.

Park Narodowy Corcowado

3. Park Narodowy Volcan Torrialba

Jeden z najstarszych parków w Kostaryce. Czynny wulkan mający realny wpływ na centrum kraju, powodujący czasowe zamknięcia lotniska w stolicy kraju.

Park Narodowy Volcan Torrialba Fot. Tripadvisor

4. Park Narodowy Barra Honda

Posiada interesujący system 42 jaskiń, z których najgłębsza, jaskinia Santa Ana, ma 240 m głębokości. Park porośnięty jest przez suchy, tropikalny las. W najwyższym punkcie wznosi się 300-metrowy szczyt, na którym umieszczona jest platforma widokowa.

Park Narodowy Barra Honda

5. Park Narodowy Braulio Carrillo

W jego strukturze znajdują się dwa wulkany: Barva i Cacho Negro. Park porośnięty jest dziewiczym lasem deszczowym. O bogactwie przyrody świadczyć może fakt, że samych ptaków jest 347 gatunków.

Park Narodowy Braulio Carrillo

6. Park Narodowy Tortuguero

Park unikatowy w skali światowej. Powstał w celu ochrony żółwi morskich na wybrzeżu karaibskim. Bagnista dżungla, gęsto poprzecinana licznymi kanałami, jest królestwem ptaków, małp, kajmanów i licznych gatunków żab.

Park Narodowy Tortuguero

7. Park Narodowy Cahuita

Powstał w celu ochrony rafy koralowej, zagrożonej spływaniem pestycydów z farm bananów. Roślinność to wilgotny las równikowy. W bagnach namorzynowych żyją liczne stworzenia wodne. W strefie przybrzeżnej można spotkać 35 gatunków koralowców.

Ze względu na różnorodność i często unikalność na skalę światową, parki narodowe Kostaryki są godne polecenia i warto je zobaczyć.

Park Narodowy Cahuita

 

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię