Samolotowe savoir – vivre objaśnia stewardessa

Zasady dobrego wychowania zdecydowanie ułatwiają życie. Nie na darmo Francuzi określają je mianem „savoir vivre”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „umieć żyć”.

Samolotowe savoir – Zasady dobrego wychowania w podróży

Warto zatem zachować kulturę nie tylko dla dobra współplemieńców, ale i własnego. Jak zadbać o nią w samolocie wyjaśnia doświadczona, czynna stewardessa, autorka książki „Lotniskowy zawrót głowy. Jak podróżować samolotami i nie dać się zwariować?”

1. Bagaż

„Dobrze jest umieścić torbę pod siedzeniem poprzedzającym, a miejsce w schowku zostawić dla podróżnych z małymi walizkami. Jeżeli zabieracie miejsce na półce, to starajcie się umieszczać swoje rzeczy tak, żeby jeszcze inni mogli coś tam włożyć” – radzi autorka.

2. Przepuszczanie współpasażerów

Przepuszczając innego pasażera na miejsce obok, trzeba odrobinę wstać, a jeżeli to możliwe, to nawet wyjść z rzędu” – pisze Teresa Grzywocz.

3. Mijanie w przejściach

„Mijając się w przejściu, z zasady mijamy się plecami do siebie – w przeciwieństwie do innych miejsc. Jeżeli jedzie wózek z jedzeniem, a wy znajdujecie się w przejściu, to należy wcisnąć się w wolne miejsce, tak aby wózek mógł przejechać” – czytamy w książce.

4. Serwis

„W czasie serwisu należy mieć zdjęte słuchawki i skupić się na tym, co mówi obsługa. Nikt nie chce 50 razy powtarzać, jakie soki są dostępne” – podkreśla Teresa Grzywocz.  Zwraca też uwagę, że posiłki najpierw zamawiają pasażerowie siedzący najbliżej okien. To im pierwszym podaje się tez tackę, a później odbiera pustą.

5. Nie stukać w fotele

Każdy wstrząs odczuwa pasażer siedzący na fotelu poprzedzającym.  „Nie przyspieszy to załadowania się filmu, a pasażer, który siedzi przed wami, przy każdym takim uderzeniu dostaje w głowę. Trzeba również zwrócić uwagę dzieciom, jeśli te kopią w siedzenie poprzedzające”

6. Bose stopy

Nie są zabronione, ale nie są też mile widziane. W czasie długich lotów warto mieć na zmianę czyste skarpetki, które można założyć, kiedy stopy domagają się odpoczynku, a buty zaczynają uwierać.

7. Rozkładanie foteli

Jeżeli chcesz sobie uciąć drzemkę, czy zapaść w dłuższy sen, zanim rozłożysz fotel, upewnij się, że pasażer za tobą skończył już jeść.

8. Klaskanie

Piloci braw nie słyszą, bo są zamknięci w swoim kokpicie, za to dla innych pasażerów i załogi może być to obciachowe. Lepiej z tego, stosunkowo zresztą młodego zwyczaju, zrezygnować.

9. Wysiadanie

Nie ma sensu się pchać. Wszyscy zdążą wysiąść. Jeżeli na pokład wchodzą służby mundurowe, należy pozostać na miejscach.

 

Global Entry Program – wszystko co musisz wiedzieć

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię