Ponieważ sieci 5G dla usług komórkowych powoli zdobywają popularność na całym świecie, inżynierowie wielu firm telekomunikacyjnych już pracują nad technologią komunikacyjną 6G nowej generacji.
Oczekuje się, że przejście na nową technologię zwiększy prędkość transmisji danych do 50 razy szybciej niż 5G i że zmniejszy opóźnienie w przekazie do zaledwie dzięki czemu rozmowy będą brzmiały bardziej naturalnie. Oczekuje się również, że nowy standard poprawi dokładność przesyłanych danych. Razem te ulepszenia mogą wywołać falę rozwoju nowego „Internetu wszystkiego”, z nowymi urządzeniami przeznaczonymi zarówno do domu, jak i miejsca pracy.
Transmisja w technologii 6G jest dużo trudniejsza od 5G ponieważ wykorzystywany jest krótki zasięg z powodu utraty mocy podczas transmisji. Jednak zespołowi firmy Samsung udało się ustanowić nowy rekord odległości w wysyłaniu sygnałów 6G — 100 metrów, od szczytu jednego wysokiego budynku do innego wysokiego budynku. Kluczem do ich sukcesu, jak twierdzi firma, jest wzmacniacz opracowany wspólnie z Fraunhofer-Gesellschaft, który jest w stanie generować stabilne sygnały do 15 dBm w zakresie częstotliwości od 155 do 175 GHz. Zespół był również w stanie zademonstrować adaptacyjne kształtowanie wiązki, która jest niezbędną funkcja umożliwiającą zmianę kanałów wraz z położeniem odbiornika. Udało im się również przeprowadzić przełączanie anten o wysokim zysku, co jest niezbędne do łączenia wielu sygnałów i wysyłania ich do anteny docelowej.
Globalny organ normalizacyjny w zakresie komunikacji, International Standard Organization, wyznaczyła datę komercjalizacji technologii 6G na 2025 rok. Większość firm w tej dziedzinie spodziewa się, że będą dopiero gotowi do sprzedaży sprzętu z technologią 6G w 2029 roku.