USA wydaje więcej na opiekę zdrowotną niż inne kraje

798

Stany Zjednoczone wydają znacznie więcej niż jakikolwiek inny kraj na opiekę zdrowotną, ale jednak zanotowują niższą oczekiwaną długość życia i wyższy wskaźnik samobójstw niż inne zamożne narody.

Badacze z funduszu Commonwealth Fund wykorzystali dane z publikacji statystyk zdrowotnych Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) 2019, która śledzi środki systemu opieki zdrowotnej z 36 krajów o wysokim dochodzie. Jedenaście krajów – Australia, Kanada, Francja, Niemcy, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone – zostały uwzględnione w analizie.

Naukowcy odkryli, że w 2018 roku Stany Zjednoczone wydały 16,9% produktu krajowego brutto na opiekę zdrowotną, prawie dwa razy tyle, ile wydał przeciętny kraj OECD. Mimo tych wydatków w 2017 roku Amerykanie mieli średnią długość życia 78,6 lat, o ponad dwa lata mniej niż średnia w innych bogatych krajach. Samobójstwa są przyczyną 13,9 zgonów na 100 000 osób w Stanach Zjednoczonych, dwukrotnie więcej niż w przypadku samobójstw w Wielkiej Brytanii. Wskaźniki hospitalizacji z powodu cukrzycy i nadciśnienia w USA są o około 50 procent wyższe niż średnia w innych krajach OECD. Od 2000 roku liczba zgonów, którym można było zapobiec, spada w każdym z 11 narodów, ale Stany Zjednoczone nadal mają najwyższy wskaźnik przedwczesnych zgonów z powodu cukrzycy, chorób nadciśnieniowych i niektórych nowotworów.
„Badanie to po raz kolejny pokazuje, że podczas gdy Stany Zjednoczone wydają znacznie więcej na opiekę zdrowotną niż inny rozwinięty – bogaty kraj, my w Ameryce nie otrzymujemy odpowiedniej jakość medycznej do wydanych pieniędzy” – powiedział David Blumenthal, M.D., prezes Commonwealth Fund. „Amerykanie żyją krócej, nie są zdrowi, ponieważ nasz system opieki zdrowotnej nie działa tak dobrze, jak mógłby działać”.