Wirginia Zachodnia – fakty i ciekawostki

Wirginia Zachodnia to stan o bogatej i wyjątkowej historii oraz ważne centrum naturalnych zasobów energetycznych. Nosi przydomek „Colorado of the West”, gdyż jest to również bardzo popularne miejsce rekreacji na świeżym powietrzu.

Oto 20 faktów i ciekawostek na temat Wirginii Zachodniej:

1. Wirginia Zachodnia jest jednym z dwóch stanów amerykańskich powstałych podczas wojny secesyjnej

Wirginia Zachodnia powstała po oderwaniu się od Wirginii podczas wojny secesyjnej. Została przyjęty do Unii 20 czerwca 1863 roku na mocy odezwy wydanej przez prezydenta Abrahama Lincolna. Zachodnia Wirginia jest jedynym stanem, który został przyjęty na mocy proklamacji prezydenckiej. Stan Newada był drugim przyjętym do Unii w czasie wojny secesyjnej.

2. Zachodnia Wirginia dała światu Dzień Matki

Grafton w Wirginii Zachodniej było miejscem pierwszych na świecie obchodów Dnia Matki. Uroczystość miała miejsce 10 maja 1908 roku, po tym jak założycielka Anna Jarvis pośmiertnie uhonorowała swoją matkę. Ten dzień pamięci zamienił się w globalne święto. Stało się świętem narodowym w 1914 roku.

3. Wirginia Zachodnia jest domem dla najdłuższego stalowego mostu

New River Gorge Bridge to najdłuższy stalowy most łukowy na półkuli zachodniej. Ma długość 1700 stóp. Każdego października w Dniu Mostu – Bridge Day, most jest zamknięty dla ruchu, aby mogli bezpiecznie poskakać na bungee i ze spadochronów.

 

4. Wirginia Zachodnia jest domem dla największej naturalnej jaskini

Organ Cave to największa naturalna jaskinia w Zachodniej Wirginii i trzecia co do wielkości jaskinia w Stanach Zjednoczonych.

5. Jeden z pierwszych na świecie mostów wiszących został zbudowany w Zachodniej Wirginii

Historyczny most wiszący Wheeling Suspension Bridge prowadzi drogą krajową nad rzeką Ohio między Wheeling Island a centrum Wheeling w Zachodniej Wirginii. Był to pierwszy most nad rzeką Ohio i największy most wiszący na świecie od 1849 do 1851 roku.

Wirginia Zachodnia

6. Wirginia Zachodnia wytwarza 15 procent całkowitego zużycia węgla w całym kraju

Jest domem dla Coal House, jedynej na świecie rezydencji zbudowanej w całości z węgla. Coal House znajduje się w White Sulphur Springs, WV.

7. Wirginii Zachodniej możemy podziękować za podatek od sprzedaży

Wirginia Zachodnia stała się pierwszym stanem, w którym wprowadzono podatek od sprzedaży. Podatek wszedł w życie 1 lipca 1921 roku.

8. I za jedną z odmian jabłek

Golden Delicious, odmiana żółtych jabłek, pochodzi z Zachodniej Wirginii. Pierwsza złota jabłoń wydała plony w Clay County w 1775 roku.

9. Największy diament aluwialny pochodzi z Zachodniej Wirginii

Największy aluwialny diament w Ameryce Północnej został znaleziony w Peterstown. Znany jest jako diament Punch Jones po tym, jak William „Punch” Jones i jego ojciec Grover znaleźli diament w 1928 roku. Diamenty aluwialne to termin używany do opisania diamentów, które zostały usunięte z pierwotnego źródła (kimberlitu) w wyniku naturalnej erozji przez miliony lat i ostatecznie osadzone w nowym środowisku, takim jak koryto rzeki, dno oceanu lub linia brzegowa.

10. Zachodnia Wirginia nosi przydomek Mountain State

A to ze względu na to, że jest jedynym stanem znajdującym się całkowicie w paśmie Appalachów.

11. Najstarsza rzeka świata, New River, przepływa przez Wirginię Zachodnią

Wbrew nazwie, New River jest w rzeczywistości jedną z najstarszych na świecie. Kolejnym niezwykłym faktem na temat tej rzeki jest to, że płynie z południa na północ, ponieważ powstała zanim uformowały się góry.

 

12. Pierwsze ceglane ulice powstały w Wirginii Zachodniej

Pierwsza ceglana ulica – z czerwonej cegły, na świecie powstała w Charleston na Summers Street. Została ukończona w 1873 roku. Pike Street w Monongah jest obecnie jedną z niewielu ulic wybrukowanych cegłą zachowanych do dzisiaj.

13. Szpital psychiatryczny w Weston ma ciekawe powiązanie z Kremlem

Trans Allegheny Lunatic Asylum, obecnie narodowy zabytek historyczny, jest największym murowanym budynkiem w Ameryce Północnej i drugim na świecie po Kremlu. Szpital został zamknięty w 1994 roku.

Wirginia Zachodnia

14. Chuck Yeager urodził się w Wirginii Zachodniej

Chuck Yeager, urodzony w 1923 roku z Wirginii Zachodniej, jako pierwszy na świecie przełamał barierę dźwięku. Do historii przeszedł w październiku 1947 roku, kiedy leciał rakietą Bell X-1 z prędkością 700 mil na godzinę w locie poziomym i przekraczał prędkość dźwięku. Lotnisko Charleston Yeager nosi imię kultowego bohatera.

15. Wirginia Zachodnia jest domem dla tajnego bunkra nuklearnego

W stanie znajduje się bunkier nuklearny zaprojektowany, aby pomieścić kongresmenów, w tym personel pomocniczy w przypadku ataku nuklearnego. Bunkier znajduje się pod kurortem Greenbrier. Obecnie jest otwarty dla wycieczek publicznych.

16. W Wirginii Zachodniej znajdują się tak zwane „elevated graves”

Podwyższone groby – w stanie znajduje się jedno z najstarszych i największych cmentarzysk rdzennych Amerykanów w Ameryce. Cmentarzysko w kształcie stożka ma wysokość 69 stóp i obwód ponad 900 stóp.

17. W Wirginii Zachodniej przechowywane są dane milionów ludzi

Największa baza danych odcisków palców na świecie znajduje się w centrum danych FBI o przestępstwach w Clarksburg, WV.

18. Jedyny w swoim rodzaju teleskop znajduje się w WV

National Radio Astronomy Observatory w Green Bank ma największy na świecie sterowany radioteleskop. Został odbudowany w 2000 roku.

19. Wirginia Zachodnia jest domem dla starszych wiekiem

Zachodnia Wirginia ma najstarszą populację ze wszystkich stanów. Mediana wieku to 40 lat.

20. Zachodnia Wirginia jest trzecim najbardziej zalesionym stanem

Las Narodowy Monongahela obejmuje prawie milion akrów ziemi i 10 gmin. Stan jest pokryty lasem w 75 procentach.

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię