10 tajemniczych miejsc na świecie

Nasza planeta jest usiana surrealistycznymi miejscami, niewyjaśnionymi wydarzeniami i dziwacznymi naturalnymi zjawiskami. Niektóre z nich naukowcy nadal próbują wyjaśnić.

1. Drzwi do piekła

 

Prawie 50 lat temu na pustyni w północnym Turkmenistanie otworzył się ziejący, ognisty krater. Krater Darvaza, znany również jako Door to Hell, nadal płonie, a nocą jego blask można zobaczyć z odległości wielu kilometrów. Ciężko jest ustalić szczegóły dotyczące powstania krateru. Jedna z teorii mówi, że radzieccy naukowcy, którzy wydobywali w tym miejscu gaz ziemny, podpalili lej powstały w ziemi, aby wypalić szkodliwe gazy po tym, jak ziemia ustąpiła pod wiertnicą.

2. Krzywy Las

 

Krzywy las z setkami osobliwych sosen znajduje się w Polsce. W latach trzydziestych XX wieku posadzono tam kilkaset sosen, które rosły z prawie 90-stopniowym zagięciem u podstawy, przez co wyglądały jak haczyki wędkarskie. Pomimo nienaturalnych krzywizn wyginających się od trzech do dziewięciu stóp w bok u podstawy, te drzewa są ogólnie zdrowe i osiągają wysokość do 50 stóp. Istnieje wiele teorii na temat tej tajemnicy, chociaż niewiele jest dowodów na poparcie którejkolwiek z nich. Niektórzy wysuwają hipotezę, że wyjątkowe przyciąganie grawitacyjne w tym konkretnym obszarze spowodowało, że drzewa wyrosły zakrzywione w kierunku północnym, ale ta teoria nie sprawdza się w podstawowej naukowej analizie, biorąc pod uwagę, że grawitacja ciągnie rzeczy w dół, a nie po krzywej. Inni przypuszczają, że obfite opady śniegu na tym obszarze obciążyły drzewa, gdy kiełkowały, powodując ich krzywy wzrost u podstawy, ale ta teoria nie wyjaśnia, dlaczego inne grupy sosen i różnorodna roślinność na tym samym obszarze nie zostały dotknięte.

3. Wielka Niebieska Dziura

 

Great Blue Hole w Belize przytłacza swoim pięknem i rozmiarem. Ta masywna błękitna dziura – rozpadlina rafy koralowej czy też jaskinia morska znajduje się pośrodku atolu Lighthouse Reef. Dziura jest tak ogromna, że widać ją z kosmosu. Podczas epoki lodowcowej była to ogromna jaskinia, która znajdowała się powyżej poziomu morza i była częścią kompleksu podwodnych jaskiń. Gdy lód topniał, poziom morza podniósł się ponad 91 m. Prawdopodobnie w wyniku trzęsienia ziemi i pod wpływem ciśnienia wody pokrywa systemu jaskiniowego załamała się i tak utworzył się lej krasowy, który znamy dzisiaj jako Great Blue Hole.

 

4. Jezioro Abraham

 

W cieplejszych miesiącach jezioro Abraham wygląda po prostu jak cudowne turkusowe jezioro w Albercie w Kanadzie. Ale zimą zamarznięta woda wypełnia się zawieszonymi białymi kulami, które wyglądają jak podwodne zamarznięte śnieżki. Niektórzy twierdzą, że jest to magia Bożego Narodzenia. Ale te bąbelki lodu są w rzeczywistości niebezpiecznymi kieszeniami łatwopalnego metanu powstającego podczas rozkładu materii organicznej na dnie jeziora.

5. Jezioro Hillier

 

Australijskie jezioro Hillier ze swoimi różowymi jak guma do żucia wodami jest jednym z najdziwniejszych jezior świata. Znajduje się tuż nad Oceanem Spokojnym, co sprawia, że ​​jego naturalny kolor jest naprawdę ostry w porównaniu z niebieską wodą oceanu. Przyczyna koloru jeziora Hillier pozostaje tajemnicą. Najprawdopodobniej różowy kolor jest spowodowany przez glony, bakterie lub reakcje chemiczne.

6. Trójkąt Bermudzki

 

Trójkąt Bermudzki to chyba najbardziej znane tajemnicze miejsce na świecie. Ten obszar o powierzchni około 500 000 mil kwadratowych znajduje się na Oceanie Atlantyckim między Bermudami, Portoryko a Miami na Florydzie. Mówi się, że ponad 20 samolotów i 50 statków w tajemniczy sposób zniknęło w bez wyjaśnienia na tym obszarze.

7. Krwawy wodospad

YouTube

Oprócz tego, że jest najzimniejszym i najbardziej suchym miejscem na planecie, Antarktyda jest też domem dla szkarłatnego wodospadu zwanego Blood Falls. Czerwona woda wodospadu wylewa się na wysokość około pięciu pięter po ścianach lodowca. Naukowcy ustalili, że makabryczny kolor wody pochodzi od słonej, bogatej w żelazo wody z wnętrza lodowca, utleniającej się i rdzewiejącej po wystawieniu na działanie tlenu.

8. Diabelski most

 

Jest wiele mostów na świecie, które zostały nazwane „Diabelskim Mostem” z powodu jakiegoś nadprzyrodzonego połączenia, ale najsłynniejsze z nich znajduje się w niemieckim mieście Kromlau. Znany jako Rakotzbrücke w języku niemieckim, most paraboliczny pochodzi z lat 60. XIX wieku i jest jednym z najpiękniejszych mostów na świecie. Tworzy idealny krąg z własnym odbiciem w wodzie w rzece płynącej pod nim, wyczyn uznawany za możliwy tylko z nieziemską pomocą.

 

9. Struktura Richat

 

Struktura Richat, znana również jako mitycznie brzmiące Oko Sahary, to szeroka na 30 mil okrągła struktura geologiczna, która z kosmosu wygląda jak strzał w dziesiątkę na środku pustyni. Richat początkowo uważano za miejsce uderzenia meteorytu, ale obecnie uważa się, że powstało w wyniku erozji kopuły, odsłaniając koncentryczne pierścienie warstw skalnych. Krater ten jest również hipotetyczną lokalizacją zaginionego miasta Atlantydy.

10. Pine Gap

 

Pine Gap to australijski odpowiednik Strefy 51. Pine Gap to baza monitoringu satelitarnego obsługiwana wspólnie przez rządy Stanów Zjednoczonych i Australii w środku Australii do której nikt nie ma dostępu. Kiedy budowa rozpoczęła się w 1967 roku, zainteresowanym mieszkańcom powiedziano, że jest to ośrodek badań kosmicznych, a nie operacja szpiegowska.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię