Południowa Karolina – fakty i ciekawostki

Południowa Karolina

Jest 40 stanem pod względem powierzchni i 23 pod względem liczby ludności, a także ósmym stanem, który oficjalnie ratyfikował Konstytucję Stanów Zjednoczonych. Stan wstąpił do Unii 23 maja 1788 roku.

Najstarsza żywa istota na wschód od Missisipi znajduje się w Północnej Karolinie

Angel Oak na Wyspie Johna jest uważany za najstarszą żyjącą istotę na wschód od rzeki Missisipi. Uważa się, że ma ponad 1500 lat.

Południowa Karolina to brzoskwiniowy raj

Karolina Południowa produkuje więcej brzoskwiń niż gdziekolwiek indziej w kraju, z wyjątkiem Kalifornii. Produkuje się tam trzy razy więcej brzoskwiń niż w stanie Georgia, który słynie ze swoich peach pies.

Fani golfa mogą podziękować Południowej Karolinie za ten sport

Pierwsza gra w golfa rozegrana w USA odbyła się w Charleston w Południowej Karolinie. 1743 roku kupiec z Charleston David Deas otrzymał dostawę 432 piłek golfowych i 96 kijów ze Szkocji.

W Chester z nieba pada śmietanka do kawy

W 1969 roku w mieście Chester spadł deszcz Cremora, śmietanka w proszku bez mleka Wydarzenie miało miejsce po tym kiedy w fabryce Cremora pojawiły się problemy z otworami wentylacyjnymi i wypuściły proszek w powietrze.

W Południowej Karolinie nie ma większych profesjonalnych drużyn sportowych

Zgadza się, bez NFL, NHL, NBA, MLS lub MLB. Karolina Południowa nie ma profesjonalnych drużyn sportowych, ale wiele drużyn z Karoliny Północnej reprezentuje zarówno Północną, jak i Południową Karolinę, w tym: Carolina Bobcats (koszykówka) Carolina Hurricanes (hokej) Carolina Panthers (piłka nożna).

Południowo Karolina odłączyła się od Unii

Karolina Południowa była pierwszym stanem, który odłączył się od Unii 20 grudnia 1860 roku. Stan faktycznie wydrukował własne pieniądze i stworzył własne znaczki pocztowe.

W Blackwell wody leczą chorych i rannych

God’s Acre Healing Spring w Blackwell, SC podobno ma lecznicze wody, które mogą leczyć chorych i rannych. Poprzedni właściciel gruntu oficjalnie oddał ziemię Bogu. Ludzie przyjeżdżają tu z całego świata, aby czerpać wodę z tych studni artezyjskich, o których mówi się, że mają mistyczne właściwości lecznicze.

W Południowej Karolinie małpy mają swoją wyspę

Niezamieszkała Wyspa Morgan, znana również jako Monkey Island jest domem dla jedynej wolno wybiegającej kolonii makaków rezusów w Stanach Zjednoczonych. Na wyspie żyje około 3500 małp.

Park Narodowy Congaree ma największą na kontynencie pozostałość starego lasu łęgowego

Największy teren zalewowy na kontynencie znajduje się w Parku Narodowym Congaree. Oprócz tego, że jest wyznaczonym obszarem dzikiej przyrody, międzynarodowym rezerwatem biosfery, obszarem o znaczeniu globalnym dla ptaków i narodowym zabytkiem przyrody, Congaree jest domem dla wysokiej jakości muzealnej wystawy w ramach Centrum Turystycznego Harry’ego Hamptona.

Myrtle Beach jest światową stolicą golfa

A Południowa Karolina ma łącznie ponad 300 publicznych i prywatnych pól golfowych.

Wyspa Wadmalaw kryje tajemnicę

Wyspa Wadmalaw jest domem dla jedynej komercyjnej plantacji herbaty w Ameryce, American Classic Tea.

Sumter ma największą farmę miłorzębu na świecie

Największa na świecie farma miłorzębu, o powierzchni 1200 akrów, znajduje się w Sumter w Południowej Karolinie. Niektórzy uważają, że leki wytwarzane z tej rośliny poprawiają pamięć.

Grill pochodzi z Południowej Karoliny, a nie Teksasu

Ten fakt można by dyskutować, ale sposób, w jaki myślimy o amerykańskim grillu, na pewno pochodzi z Południa. Chociaż istnieje wiele teorii na temat tego, skąd wziął się pomysł wędzenia wieprzowiny na otwartym ogniu, wiele osób uważa, że rdzenni Amerykanie mieszkający w Południowej Karolinie pokazali kolonistom tę pyszną technikę gotowania.

W Południowej Karolinie jest miejsce gdzie drapieżne zwierzęta żyją bez klatek

Jedną z najpopularniejszych atrakcji w mieście Columbia jest Park Zoologiczny Riverbanks, w którym ponad 2000 zwierząt żyje w odtworzonych naturalnych siedliskach bez klatek i krat.

Ekspert Radzi – Podróże | Paweł Paluch cz.3

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię