11 zaskakujących ciekawostek na temat warzyw i owoców

Chcesz być zdrowy jedz warzywa i owoce! Wszyscy wiemy, że warzywa i owoce są bogate w minerały i witaminy. Ale kto z nas wie, że banany są radioaktywne, a żurawina odbija się jak piłeczka?

Poniżej przedstawiamy 11 interesujących ciekawostek na temat warzyw i owoców:

1. Mech na brzoskwiniach chroni je przed gniciem

Jest to różnica genetyczna, która oznacza, że ​​brzoskwinie mają swój charakterystyczny puch, podczas gdy nektaryny mają gładką skórę. Brzoskwiniowy puch ma tendencję do zbierania kropel wody, utrzymując wodę z dala od skóry dzięki czemu brzoskwinie gniją mniej niż nektaryny.

 

2. Pomidorów nie należy przechowywać w lodówce    

Pomidory to subtropikalne owoce i naprawdę nie lubią zimna – w rzeczywistości zmiękną szybciej, jeśli zostaną schłodzone. Pamiętaj, aby trzymać pomidory z dala od bananów i awokado – hormon roślinny, który produkują, może sprawić, że pomidory szybciej będą muliste, a wręcz papkowate.

3. Grzyby wytwarzają witaminę D w świetle słonecznym, tak jak my

Grzyby poddane działaniu słońca wytwarzają całkiem sporo witaminy D. Na godzinę przed spożyciem warto umieścić je blaszkami do góry przy otwartym słonecznym oknie na godzinę przed jedzeniem, aby uaktywnić zasoby witaminy.

4. Rukiew wodna pomaga w detoksykacji organizmu

Nasza wątroba i nerki to narządy, które odtruwają nas każdego dnia . Możemy im pomóc spożywając rukiew wodną. Aminokwasy w niej znajdujące się sprawiają, że toksyny normalnie rozpuszczalne w tłuszczach w naszym organizmie stają się również rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu można je łatwo usunąć lub wydalić.

5. Banany są radioaktywne

Banany są bogate w potas, minerał, który równoważy poziom wody w organizmie, a także utrzymuje zdrowe ciśnienie krwi. Nawet niewielka ilość tego potasu jest niestabilną formą radioaktywną, którą spożywamy z każdym kęsem połkniętego banana. Na szczęście jest to niemożliwe, aby uzyskać znacznej dawkę szkodliwego promieniowania z jedzenia bananów.

6. Marchewki mogą zmienić kolor twojej skóry na pomarańczowy

Jeśli codziennie jesz dużo marchewki, beta-karoten w kolorze pomarańczowym może zmienić kolor skóry na lekko pomarańczowy. Beta karoten odkłada się w tłuszczu pod skórą z czasem zabarwiając naszą skórę.

7. Pomidory to owoce, a nie warzywa

Botanicznie pomidory są owocem a nie warzywem. Warto je spożywać ze względu na dużą zawartość potasu, beta-karotenu oraz witamin C i E. Pomidory zawierają także zdrowy dla człowieka likopen. Żółte odmiany pomidorów są słodsze i mają wyższą zawartość cukru.

 

8. Już jedna marchewka zaspokaja twoje dzienne zapotrzebowanie na witaminę A

Tylko jedna gotowana 80 g (2 uncje) marchewki dostarcza wystarczającej ilości beta karotenu, aby organizm mógł wyprodukować 1480 mikrogramów (mcg) witaminy A potrzebnej do odnowy komórek skóry – to więcej niż dzienne zalecenie w USA, które wynoszą około 900 mcg. Najlepiej jeść marchewki gotowane, ponieważ to zmiękcza ściany komórkowe, umożliwiając wchłanianie większej ilości beta-karotenu.

9. Ogórek składa się w 96,5% z wody

Dzięki tak naturalnie wysokiej zawartości wody ogórek ma również bardzo mało kalorii – tylko 14 kalorii na 100 g (3,5 uncji).

10. Czerwona papryka ma prawie 2,5 razy więcej witaminy C niż pomarańcze

Tak, owoce cytrusowe są doskonałym źródłem witaminy C, ale są też inne owoce i warzywa, które oferują jeszcze większy zastrzyk tego ważnego składnika odżywczego. Tylko połowa czerwonej papryki, zjedzona na surowo, da nam całodzienne zapotrzebowanie na tą witaminę.

11. Dojrzała żurawina odbija się jak piłeczka

Jeśli chcesz sprawdzić dojrzałość żurawin bez ich gryzienia, spróbuj podobijać je na blacie kuchennym. Jeśli się odbiją się oznacza to, że nie są jeszcze w pełni gotowe do spożycia.

Posłuchaj naszych Podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię