Bruksela – wystawa polskich artystów współczesnych

Ceremonia towarzysząca otwarciu wystawy Foto: Poland in the EU/Twitter

Ponad 20 obrazów polskich artystów współczesnych można od dziś oglądać na wystawie w Brukseli. Ekspozycja w Stałym Przedstawicielskie Polski przy Unii Europejskiej została zorganizowana we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Zaprezentowane są prace takich artystów jak

  • Edward Dwurnik,
  • Marek Okrassa,
  • Jan Kanty Pawluśkiewicz,
  • Andrzej Borowski,
  • Piotr Butkiewicz oraz
  • Sergiusz Powałka.

Czytaj również: Sytuacja czytelnictwa w Polsce – ile i co czytają Polacy

Dyrektor artystyczna Galerii doktor Justyna Napiórkowska powiedziała na wernisażu, że są to artyści bardzo różnorodni, z różnych pokoleń i szkół artystycznych pokazujący różne wrażliwości i różne sposoby patrzenia na świat. Podkreśliła, że to prawdziwa obecność polskiej sztuki w obiegu europejskim. „Promocja sztuki to ciągły proces, ciągła praca, która jest konieczna, by w tej mnogości wydarzeń artystycznych i kulturalnych w miejscu, w którym się znajdujemy, bo zarówno Europa dba o swój wizerunek jako centrum kulturalne niezwykle ważne, jak i Bruksela ma bardzo szczególne miejsce na kulturalnej mapie świata, bo jest to jedno z najważniejszych miejsc dla sztuki najnowszej. Także obecność tutaj jest naszym obowiązkiem” – powiedziała Justyna Napiórkowska. Dodała, że sztuka jest tym językiem, który łączy i przestrzenią, która może otwierać na rozmowę.

„Pokazujemy to co mamy najlepsze w Polsce” – powiedział ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś. Podkreślił, że prace polskich artystów w Stałym Przedstawicielstwie są prezentowane na co dzień w pokojach i salach konferencyjnych, gdzie odbywają się spotkania z udziałem polskich i europejskich polityków.

Zobacz: Kariera zgodna z Twoim znakiem zodiaku

„Jest to dość wyjątkowa sytuacja, kiedy pracując w urzędzie rozpoczynamy spotkania i kończymy długą rozmową na temat polskiej sztuki współczesnych i polskich artystów. Taki nieoczywisty fakt, że Polskie Przedstawicielstwo przy Unii Europejskiej jest jednocześnie miejscem, gdzie prezentujemy niezwykle ciekawe współczesne polskie malarstwo stanowi trudną do przecenienia wartość dodaną w naszej codziennej pracy” – powiedział podczas otwarcia ekspozycji Andrzej Sadoś.

Obrazy polskich artystów mają przez rok być prezentowane w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy Unii Europejskiej.

IAR

KULTURA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię