7 najczęściej popełnianych błędów podczas pieczenia chleba

Pieczenie chleba nie musi być przerażającym zadaniem. Zanim zabierzesz się do wypieku swojego pierwszego bochenka chleba przeczytaj jakie błędy najczęściej popełniają piekarze nowicjusze.

Oto 7 najczęściej popełnianych błędów przy wypieku chleba:

1. Nieprawidłowe odmierzanie składników

Szklanka szklance nie jest równa. Przy pieczeniu chleba waga jest bardzo ważnym narzędziem. Jeśli jej nie posiadasz zainwestuj w nową cyfrową wagę.

2. Drożdże

Sprawdź datę ważności na opakowaniu drożdży. NIGDY nie używaj przeterminowanych drożdży. Jeśli nie widzisz daty ważności na opakowaniu możesz sprawdzić, czy nadal są aktywne, rozpuszczając szczyptę drożdży ze szczyptą cukru w ​​pół szklanki ciepłej wody. Jeśli nie są przeterminowane zaczną produkować bąbelki w ciągu zaledwie kilku minut. Jeśli dodajesz drożdże do ciepłej wody lub mleka, płyn powinien mieć około 110° F/43°C do 115° F/46°C . Każdy cieplejszy niż 140° F/60°C może zabić drożdże.

3. Mąka

Dwa najczęstsze błędy powiązane z mąką to:

  • Używasz mąki o niskiej zawartości białka. Użyj mąki chlebowej lub dodaj witalny gluten pszenny do mąki uniwersalnej lub pełnoziarnistej. Mąka chlebowa ma wyższy procent białka, co pomaga w tworzeniu i wzmacnianiu glutenu w chlebie. Gluten daje ciastu zdolność do zatrzymywania pęcherzyków powietrza, tworząc lekkie i puszyste bochenki chleba. Mniej glutenu, mniej powietrza, gęstszy i twardszy chleb.
    Jeśli używasz mąki o niskiej zawartości białka (takiej jak pełnoziarnista, żytnia lub orkiszowa), możesz użyć ¼ szklanki (32 gramy) witalnego glutenu pszennego na każde 4-5 filiżanek (480-600 gramów).
  • Używasz zbyt dużo mąki. Po wstępnym wymieszaniu chleba daj mące trochę czasu na nawodnienie zanim zaczniesz dodawać więcej. Z reguły wystarczy kilka minut, aby płyn się wchłonął. Jeśli zauważysz, że nadal ciasto jest zbyt suche (lub mokre), zacznij od dodania małej ilości mąki (lub wody) podczas procesu wyrabiania.

4. Piekarnik

Twój piekarnik nie jest wystarczająco gorący. Dobrze rozgrzej go przed pieczeniem. Daj mu dodatkowe 10-15 minut, aby upewnić się, że jest dobrze podgrzany. Niektóre statystyki mówią, że wewnętrzne termostaty w piekarnikach mylą się w określeniu temperatury nawet o 50 stopni, ponieważ mierzą temperaturę tylko w miejscu, w którym znajduje się rzeczywisty termometr.

5. Brak pary

Para jest bardzo ważnym elementem podczas pieczenia chleba i nie należy jej pomijać. Para podczas pieczenia chleba nadaje mu elastyczną skórkę. Wystarczy włożyć do piekarnika formę do pieczenia z odrobiną gorącej wody.

6. Nie przykrywanie ciasta

Ciasto nie powinno pozostawać odkryte przez długi czas na dowolnym etapie procesu wypieku chleba. Powietrze wchodzące w kontakt z ciastem powoduje powstanie skórki. Jeśli pojawi się skórka na cieście chleb może nie wyrosnąć wystarczająco.

7. Sól

Należy pamiętać, aby soli nigdy nie dodawać bezpośrednio na drożdże. Sól może zabić drożdże.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię