6 najniebezpieczniejszych wysp świata

Ilha da Queimada Brazylia
Ilha da Queimada, Brazylia

Jeśli zastanawiasz się nad pomysłem na kolejną podróż, zapoznaj się z poniższą listą najniebezpieczniejszych wysp na świecie zanim zarezerwujesz następny bilet lotniczy.

Jakich wysp świata lepiej unikać?

Wyspy Izu, Japonia

Należący do Japonii archipelag  13 wulkanicznych wysp, rozciąga się na południe od półwyspu Izu. Razem z położonymi dalej na południe wyspami Ogasawara oraz Marianami stanowią one naturalną barierę oddzielającą Morze Filipińskie od Oceanu Spokojnego.

Wyspy w całości należą do Parku Narodowego Fudżi-Hakone-Izu. Jednak smród siarki unoszący się w powietrzu jest tak okropny, że mieszkańcy muszą przez cały czas nosić maski.

Wyspy Izu, Japonia
Wyspy Izu, Japonia

Saba, Holandia

Karaibska wyspa w łańcuchu Małych Antyli należy do Holandii. Zaleca się odwiedzanie tego miejsca tylko zimą. Od 1851 roku Sabę nawiedziło więcej niszczycielskich burz i huraganów niż w jakimkolwiek innym miejscu na Ziemi. Według Caribbean Hurricane Network do 2010 roku przez wyspę przeszły łącznie 64 huragany.

Wyspa Gruinard, Szkocja

Ta niezamieszkana wyspa ma ponurą historię. W 1942 roku wyspa stała się strefą ofiarną – Wyspa Antrhrax. W czasie II wojny światowej była poligonem doświadczalnym broni biologicznej. Aż do 1990 roku odbywały się tam eksperymenty. Do dzisiaj jest skażona bakterią wąglika.

Wyspa Gruinard Szkocja
Wyspa Gruinard, Szkocja

Wyspa Ramree, Birma

Na tej wyspie rządzą krokodyle. Wyspa Ramree jest domem dla tysięcy krokodyli słonowodnych, które są największym drapieżnikiem – gadem na świecie. Krokodyle te są super agresywne i atakują ludzi. Oprócz krokodyli, wyspę zamieszkują jadowite skorpiony oraz przenoszące malarię komary.

Ilha da Queimada, Brazylia

Ramree to dom krokodyli, Ilha da Queimada to dom jadowitych węży.  Często nazywana Snake Island, zamieszkiwana jest prze tysiące najbardziej jadowitych węży na świecie z gatunku Golden Lancehead Viper.

Atol Bikini i Enewetak, Wyspy Marshalla

Atol Bikini w archipelagu Wysp Marshalla w łańcuchu Ralik Chain na Oceanie Spokojnym, był miejscem testów broni jądrowej w latach 1946-1958. Na czas prób jądrowych mieszkańcy Bikini zostali przeniesieni na atol Rongerik, skąd powrócili na przełomie lat 60. i 70. XX wieku.  AW 1978 roku ponownie ich przesiedlono z uwagi na utrzymujące się skażenie gleby promieniotwórczym cezem, który wchłaniany przez palmy kokosowe stał się przyczyną chorób nowotworowych wśród mieszkańców wyspy, dla których orzech kokosowy stanowił podstawę diety. Do dzisiaj, Atol Bikini jest nadal skażony, a jedzenie lokalnych produktów jest zdecydowanie odradzane.

Na zachód od Bikini leży Atol enewetak gdzie w latach 1948-1958 przeprowadzono 43 próby jądrowe. Większość atolu nadal nie nadaje się do zamieszkania przez ludzi z powodu wysokiego skażenia i radioaktywności.

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię