7 urządzeń, których nigdy nie powinno się podłączać do listwy zasilającej

Każdy z nas ma w domu przynajmniej jedną listwę zasilającą. Są niezbędne i wygodne w codziennym użytku. Jednak wielu z nas używa ich w niewłaściwy sposób. A niewłaściwe użycie może doprowadzić do spalenia urządzeń elektrycznych, a nawet pożaru domu.

Otóż listwy zasilające (power strip) mają różną maksymalną moc. Urządzenia, które do nich podłączamy nie powinny przekraczać tej wartości. Listy o mocy 15 amperów mogą zasilać urządzenia do 1800 watów, a 20-amperowe urządzenia do 2400 watów.

Oto 7 typów urządzeń zużywających dużą moc, które nie powinny być zasilane przez listwy zasilające.

Lodówki i zamrażalki

Lodówki, wymagają dużej mocy. Podczas pracy często włączają się i wyłączają, co może łatwo przeciążyć listwę zasilającą. Lodówki powinny być podłączone bezpośrednio do gniazdka bez podłączenie innych urządzeń w tym samym podwójnym gniazdku.

Mikrofalówka

Tak jak lodówka potrzebuje dużej mocy. Powinna być samodzielnie podłączona do gniazda 20-amperowego.

Sprężarki powietrza

Listwy zasilające nie nadają się do użytku ze sprężarką powietrza. Zamiast listwy można użyć przedłużaczy z trzema bolcami.

Pompy ściekowe

Większość listew zasilających nie jest przeznaczona do użytku w wilgotnych lub mokrych warunkach, dlatego też nie nadają się do użytku z pompą ściekową.

Grzejniki i klimatyzatory

Przenośne grzejniki i klimatyzatory są zaprojektowane do cyklicznego włączania i wyłączania co zmienia ilość pobieranego prądu. Urządzenia te powinny być podłączone do samodzielnych gniazdek ściennych.

Urządzenia do pielęgnacji włosów

Suszarki, lokówki, prostownice pobierają dużą ilość prądu. W celu użycia tych urządzeniu każde powinno być podłączone do dedykowanego gniazdka GFCI, czyli takiego które w przypadku spotkania z wodą samo się wyłączy.

Mały sprzęt AGD

Nowoczesne ekspresy do kawy, tostery, blendery mają ogromne silniki. Do ich pracy potrzebują stałego prądu. Dodatkowo blendery i ekspresy do kawy używane są z użyciem wody czy innych płynów w przypadku blendera. To kolejny powód dla którego urządzenia te nie powinny być używane z listwą zasilającą.

40 rzeczy które powinno się usunąć z domu jak najszybciej

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię