7 zdrowych nawyków Ajurwedy towarzyszących wysiłkowi fizycznemu

Ajurweda – ten starożytny system naturalnego uzdrawiania, mający swoje korzenie w wedyjskiej kulturze Indii skupia się przede wszystkim na prawidłowej diecie, zdrowym stylu życia i stosowaniu ziół.

Oto 7 praktyk ajurwedy wartych zastosowania podczas treningu:

1. Nigdy nie wysilaj się tak bardzo, aby odczuwać nadmierne obciążenie

Znajdź zdrową równowagę między ciężką pracą, uważnością na wykonywane ćwiczenia i utrzymywaniem poczucia łatwości wysiłku.

2. Po treningu poświęć kilka minut na relaks

Odpręż się spacerując przez 3-5 minut, zwracając szczególną uwagę na rytm oddechu i kroki. Skupiając uwagę na interakcji ciało – oddech, rozluźniasz zarówno ciało, jak i umysł.

3. Zakończ trening krótką Savasaną

Savasana to nic innego jak położenie się na plecach. Myślami przeskanuj swoje ciało i zobacz, do której części powracają twoje myśli. Następnie wyobraź sobie, że ta część ciała się rozluźnia.

4. Wykonaj automasaż ajurwedyjski po treningu

Aby uzyskać najlepsze wyniki z treningu wprowadź masaż. Automasaż ajurwedyjski pomaga ujędrnić mięśnie i usunąć toksyny z organizmu. Tuż przed prysznicem po treningu nasmaruj ciało podgrzanym olejkiem – może to być olej kokosowy. Zacznij od stóp i pocieraj okrężnymi ruchami, zawsze w kierunku serca. Może to zająć nawet 5 minut. Po masażu wskocz pod prysznic, aby spłukać nadmiar oleju.

5. Nawadniaj organizm wodą o temperaturze pokojowej

Nagradzaj swoją ciężką pracę oczyszczoną wodą o temperaturze pokojowej oraz świeżym, sezonowym posiłkiem. W miarę możliwości jedz rzeczy, które są minimalnie przetworzone i łatwe do strawienia dla twojego organizmu.

6. Zrównoważ swoje dosze ziołami

Zioła, takie jak imbir, kolendra, kardamon i czarny pieprz, pomagają przywrócić równowagę organizmu, przywracając poziom energii do właściwego stanu. Zioła mogą być stosowane w herbatach, preparatach ziołowych, przepisach i produktach kosmetycznych.

7. Utrzymuj zdrowy ogień trawienny

Zioła nie tylko równoważą twoje dosze, czyli energie witalne. Niektóre z nich wpływają również na prawidłowe działanie układu trawiennego. Według Ajurwedy, twój ogień trawienny, znany jako Agni, jest odpowiedzialny za przekształcenie jedzenia i napojów, które przyjmujesz do swojego ciała, w pożywienie i użyteczną energię, które wspiera twoją kwitnącą egzystencję. Używając ziół zapalających Agni, takich jak imbir, czarny pieprz i lukrecja, możemy utrzymać zdrowy ogień trawienny.

Napój rozpalający ogień trawienny

Ten napój trawienny po posiłku jest doskonały do ​​utrzymaniu w zdrowiu jelita cienkiego, oraz zwalczania H. Pylori, rodzaj bakterii, która często bytuje w żołądku i może powodować wrzody żołądka.

Składniki:

  • 2 łyżki sukanatu – brązowy cukier
  • ½ łyżeczki świeżego imbiru lub ¼ suchego imbiru
  • ½ łyżeczki kardamonu
  • ½ szklanki jogurtu krowiego lub koziego
  • 2 szklanki ciepłej wody

Przygotowanie:

Wszystkie składniki dobrze zmiksuj lub ubij. Pij ciepły lub w temperaturze pokojowej około 2 godziny po posiłku.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię