Przeziębienie, dosyć popularny zespół objawów związanych najczęściej z zapaleniem błony śluzowej górnych dróg oddechowych i zatok. Spowodowany jest infekcją wirusową.
Cechą charakterystyczną przeziębienia jest dynamiczny rozwój, a objawy pojawiają się nagle i gwałtownie. Często mogą być mylone z grypą. Przeziębienia zwykle dotykają nas w okresie jesienno-zimowym.
Objawy przeziębienia
- temperatura ciała do 38°C
- ból gardła lub ostry ból gardła
- katar, kichanie
- wilgotny kaszel
- rzadziej występujące objawy: ból głowy, mięśni, stawów
Jak się leczyć przeziębienie domowymi sposobami
1. Herbata z imbirem i sokiem malinowym
Sok malinowy wykazuje właściwości przeciwgorączkowe, natomiast imbir zawiera substancje przeciwzapalne. Do herbaty warto dodać plasterki cytryny bogatej w witaminę C i łyżeczkę miodu.
2. Gorącą kąpiel
W podwyższonej temperaturze wirusy rozmnażają się znacznie wolniej. Do kąpieli warto dodać olejek eukaliptusowy lub sosnowy, które dodatkowo udrożnią drogi oddechowe.
3. Mleko z miodem i czosnkiem
Najlepszy będzie miód lipowy lub akacjowy. Czosnek ma działanie przeciwwirusowe, a dzięki zawartości olejków eterycznych, doskonale sobie radzi z infekcjami górnych dróg oddechowych.
4. Płukanie gardła
Najlepszym sposobem jest płukanie gardła roztworem soli kuchennej. Sól ma działanie antybakteryjne i dezynfekujące. Drugim sposobem jest płukanie wywarem z szałwii, która łagodzi stany zapalne i działa odkażająco.
5. Płyny
Picie dużej ilości wody pomaga nawilżać błonę śluzową nosa. Należy unikać napojów alkoholowych i zawierających kofeinę, gdyż mogą być powodem odwodnienia.
6. Rosół
Okazuje się, że ten stary sposób naszych babć, łagodzi obławy przeziębienia, gdyż rozcieńcza śluz w nosie.
7. Witamina C
Pewne badania wykazały, że zażywanie witaminy C łagodzi objawy i skraca czas trwania przeziębienia.
Środki ostrożności
Należy pamiętać, że domowe sposoby na przeziębienie nie są alternatywą, a jedynie mogą stanowić wsparcie dla leczenia farmakologicznego. Objawów przeziębienia nie należy lekceważyć, zwłaszcza że nie są one jednoznaczne i łatwo mogą być pomylone z innymi, poważniejszymi chorobami. Dlatego zawsze warto skorzystać z porady lekarza, chociażby zamawiając telewizytę online.
Posłuchaj podcastów: