Staropolski obyczaj nakazuje, aby w czas karnawału, zwłaszcza ostatków smażyć pączki i faworki, zwane także chrustami lub chruścikami.
Najczęściej smaży się je i spożywa w Tłusty Czwartek. Jest to danie polskie, litewskie i niemieckie (niem. Raderkuchen lub Liebesschleifen). Są chrupiącymi ciastkami o słodkim smaku, w kształcie złożonej kokardki. Faworki smaży się w głębokim tłuszczu i posypuje cukrem pudrem. Nazwa „faworki” nawiązuje do francusko – polskiego określenia barwnych wstążek i kokardek, które damy przypinały swoim średniowiecznym rycerzom (faveurs lub ruban’s faveur). Faworki wykonane według naszego przepisu są kruche i delikatne. Zasmakują każdemu łasuchowi.
Przepis na faworki (chrusty)
Składniki:
- 300g mąki pszennej;
- 4 żółtka;
- 1 łyżka spirytusu lub 6% octu;
- 1/2 łyżeczki cukru;
- 1/2 łyżeczki soli;
- 5 czubatych łyżek gęstej, kwaśnej śmietany;
- olej lub oliwa z oliwek do smażenia;
- cukier puder do posypania.
Przygotowanie:
- Mąkę wmieszamy z cukrem i solą, dodajemy żółtka, śmietanę i spirytus (lub ocet).
- Ciasto ugniatamy na jednolitą masę, następnie przekładamy na blat i zbijamy drewnianym wałkiem przez 10-15 minut – ciasto należy uderzać za pomocą wałka, rozpłaszczać je, ponownie zwijać i znów uderzać. Taki zabieg pozwoli otrzymać jednolite i elastyczne ciasto, które po usmażeniu będzie kruche i będzie miało odpowiednią ilość bąbelków.
- Po zbijaniu ciasto rozwałkowujemy porcjami na cieniutko, blat należy posypać mąką.
- Ciasto oczekujące na rozwałkowanie warto przykryć ściereczką aby nie obsychało. po rozwałkowaniu ciasto kroimy w paski o szerokości ok 3-4 cm, a następnie na prostokąty lub równoległoboki o długości ok 9-10cm.
- Każdy kawałek naciąć w środku i przez nacięcie przeciągnąć jeden koniec.
- Faworki smażymy na rozgrzanym tłuszczu z obu stron aby uzyskały złoty kolor.
- Wyjmujemy je łyżką cedzakową i odsączmy na papierowym ręczniku z tłuszczu.
- Kiedy ostygną posypujemy cukrem pudrem.