Zgodnie ze starym powiedzonkiem, Nowojorczycy są przekonani, że na świecie nie było sernika, dopóki nie powstał on w Nowym Jorku. Sernik nowojorski jest nie tylko pyszny i aksamitny, posiada również własną historię. Wprowadzić miał go do obrotu jeden z nowojorskich restauratorów – Arnold Reuben, będący emigrantem z Niemiec.
Swoje pierwsze restauracje otworzył on już w 1908 roku. Nowojorski sernik, miał być podawany w jego restauracjach już od 1929 roku, miał być on zbliżony do deseru, który jego mama podawała w domu. Klasyczny nowojorski sernik składa się wyłącznie z sera, śmietany, jajek i cukru, pozbawiony jest fantazyjnych dodatków spotykanych w innych przepisach.
Wraz z upływem lat powstało wiele nowych przepisów i wersji nowojorskiego przysmaki. Jedną z cenionych wersji tego deseru jest sernik z malinową polewą. Poniżej prezentujemy naszą wersję przepisu.
Sernik Nowojorski z polewa malinową
Składniki:
- 1 kg sera twarogowego;
- 200g cukru;
- 4 jajka;
- 1 cukier wanilinowy;
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej;
- 600ml śmietany 30%
- 250g ciastek owsianych;
- 100g margaryny;
- 200g śmietany 18%
- 2 łyżki cukru pudru;
- 1/2 szklanki malin.
Przygotowanie:
Zaczynamy od drobnego pokruszenia ciastek owsianych, można je również zmielić w blenderze. Do ciastek dodajemy 100g roztopionej margaryny i wyrabiamy jednolitą masę. Tortownicę wykładamy folią aluminiową, na dnie równomiernie rozprowadzamy przygotowaną masę ciasteczkową, zwróćmy uwagę aby dobrze ją docisnąć. Żółtka jaj ubijamy w mikserze wraz z 200gramami cukru oraz cukrem wanilinowym, następnie dodajemy śmietanę30% i białka jaj, na koniec ser – najlepiej dodawać go partiami. Po dokładnym wymieszaniu składników dodajemy mąkę ziemniaczaną i miksujemy jeszcze chwilę. Całą masę serową wylewamy na ułożony w tortownicy spód, wyrównujemy wierzch ciasta, a następnie wkładamy sernik do piekarnika rozgrzanego do temperatury 170 st. C i pieczemy przez 80-90 minut. Poniżej sernika należy umieścić w piecu naczynie żaroodporne z woda, która podczas pieczenia będzie parować. W czasie pieczenia dokładnie miksujemy ze sobą śmietanę 18%, cukier puder oraz maliny do momentu, w którym powstanie jednolita polewa. Bezpośrednio po upieczeniu ciasta, na jeszcze gorący sernik wylewamy polewę i równo ją rozsmarowujemy. Na koniec ciasto pozostawiamy do ostygnięcia. Kiedy ciasto już ostygło, przekładamy je do lodówki, przed podaniem sernik należy przełożyć na talerz, można go udekorować cukrem pudrem oraz malinami. Jeżeli wolimy bardziej płynną polewę malinową, możemy zamiast śmietany użyć sosu malinowego.
Posłuchaj podcastów: