Przepis na konfiturę z płatków róży

77

Konfitura z płatków róży co prawda nie należy do najłatwiejszych w przygotowaniu, ale jest wyborna w smaku.

Konfitura z róży jest powszechnie używana jako nadzienie do pączków, element karnawałowych dekoracji jak również jako ekskluzywny dodatek do deserów lodowych i tortów. W domu możemy nią posłodzić herbatę. Jak zacząć przygotowania do zrobienia konfitury?

Gdy już postanowimy, że chcemy zrobić domową konfiturę z płatków różanych to musimy przede wszystkim nazbierać znaczącą ilość płatków. Robimy to zawsze wcześnie rano, wtedy to płatki są rześkie, nie są przywiędłe od letniego słońca. Idealna dzika róża to taka, która znajduje się z dala od miejskiego zgiełku i ruchliwych ulic.

Przepis na konfiturę z płatków róży

Składniki:

  • 1/2kg świeżych płatków dzikie róży,
  • 2 i 1/2 szklanki cukru,
  • 2 nie za duże cytryny,
  • 2 szklanki wody.

Przygotowanie:

Każdy płatek różany musimy dokładnie oczyścić, zwłaszcza z białego końca, który znajduje się u nasady. Robimy to ponieważ podstawa płatka nada naszej konfiturze gorzki smak.

Oczyszczone płatki wsypujemy do miski ze świeżą zimną wodą, po kilku minutach odcedzamy i rozkładamy na ścierce lub papierowym ręczniku. Gdy już nieco obeschną, odmierzamy właściwą ilość i gotujemy na średnim ogniu przez okres około 5 minut. W międzyczasie do osobnego pojemnika wyciskamy sok z cytryn i dodajemy cukier. Całość wlewamy do zagotowanych płatków różanych, ponownie doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na wolnym ogniu minimum 30 min. Gdy nasza masa odpowiednio zgęstnieje, a na powierzchni utworzy się piana, to zrób prosty test, nabierz łyżką trochę masy i wylej na spodeczek słoika. Gdy masa szybko zastygnie to znak, że konfitura jest gotowa, możesz zacząć przekładać ją do idealnie czystych, wyparzonych w piekarniku lub wygotowanych słoików. Wlej do nich gorącą konfiturę, na wierzchu masy połóż krążek pergaminu nasączony spirytusem. Czystymi nakrętkami szczelnie zakręć słoiki.