Stewardessy są szkolone do wykrywania wszystkich, potencjalnie niepokojących zachowań, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu lotu. Dotyczy to także szczegółów odzieży, czy wyglądu. Na co zwracają szczególną uwagę?
1. Buty
Stewardesy zawsze zwracają uwagę na buty. Istotne jest to, czy pasażer w razie sytuacji krytycznych może się w nich poruszać szybko i swobodnie. Klapki nie są mile widziane przez personel pokładowy. Uwagę przyciągają też pasażerowie spacerujący boso. Stewardessy doskonale wiedzą, że podłogi w samolotach nie są poddawane szczególnym zabiegom higienicznym. Marsze do toalety boso, czy w skarpetkach to proszenie się o kłopoty.
2. Odzież
Kilka godzin siedzenia w samolocie nie może być komfortowe, kiedy pasażer ma na sobie ubranie ewidentnie niewygodne, lub krępujące ruchy. W razie nagłych wypadków może się ono okazać pułapką. Zatem wsiadając do samolotu, miej na sobie luźną, swobodną i oddychającą odzież. Czas na rewię mody przyjdzie później.
3. Zachowanie
Odwzajemnienie uśmiechu i odpowiedzenie na powitanie to nie tylko podstawa kindersztuby. Obojętne mijanie uśmiechniętego i witającego personelu może się skończyć przypięciem łatki gbura, co nie zaskarbi sympatii tych, od których zależy komfort pasażerów na pokładzie. I przeciwnie – odwzajemnienie uśmiechu i pozdrowienia może zaowocować dodatkową, darmową przekąską. Osobną podkategorią są tu pasażerowie zachowujący się wyraźnie nerwowo. To może wzbudzić podejrzenia i w skrajnych wypadkach, nawet opóźnić lot.
4. Bagaż podręczny
Wielkość, kształt, naklejki na bagażu podręcznym – nic nie umyka czujnemu oku stewardess. To one stanowią ostatnią linię obrony przed potencjalnymi kłopotami sprawianymi przez pasażerów w trakcie lotu i na nich spoczywa odpowiedzialność eliminowania takich zagrożeń.
5. Kondycja
Stewardessy wyławiają z tłumu osoby, które wydają się być silne, dobrze zbudowane i w doskonalej formie. Takie mogą pomóc w razie kłopotów. Osoby wykonujące zawody medyczne powinny o tym poinformować już przy wchodzeniu do samolotu. W razie potrzeby szybciej będzie się można zwrócić o pomoc. I przeciwnie. Osoby słabe, chore, w tym niemowlęta i starcy też nie umykają bacznej uwadze, jako ci, którym pomoc może być szczególnie potrzebna.
6. Trzeźwość
Wyczuwalny zapach alkoholu, zachowanie wskazujące na bycie pod wpływem środków odurzających mogą się skończyć tym, że pasażer nigdzie nie poleci, aż odzyska jasność myślenia. Tacy pasażerowi są potencjalnym źródłem problemów, zatem najlepiej się ich pozbyć przed startem.
7. Zwierzaki
Kiedy lecisz z psem lub kotem, stewardesy zwrócą uwagę i prawdopodobnie zapytają Cię o zwierzę. Zwierzę-przewodnik musi być wcześniej profesjonalnie przeszkolone i zarejestrowane w linii lotniczej. Pozostałe muszą podróżować w specjalnych transporterach.
8. Objawy infekcji
Świeżo po zakończeniu pandemii, kiedy COVID – 19 nadal jest groźny, a po świecie rozprzestrzenia się małpia ospa, personel jest szczególnie wyczulony na objawy infekcji. Jeżeli jesteś chora, czy chory, lepie przełóż lot na inny termin. Przewożąc patogeny narażasz siebie i pozostałych uczestników lotu, oraz ułatwiasz rozprzestrzenianie się chorób po świecie.