Jak czyścić i usuwać osady mineralne i plamy z twardej wody

Jeśli twoja woda pozostawia plamy na powierzchniach oznacza to, że masz tak zwaną twardą wodę w domu.

Twarda woda to woda o wysokiej zawartości minerałów takich jak wapń, magnez oraz śladowe ilości innych minerałów. Im więcej wapnia i magnezu rozpuszczonych w wodzie, tym woda staje się twardsza.

Plamy z twardej wody najlepiej jest czyścić regularnie, zanim zdążą wniknąć w powierzchnię.

Sok z cytryny, ocet, soda oczyszczona, a nawet białe wino to skuteczne nietoksyczne, naturalne środki czyszczące, które mogą usunąć plamy i kamień z zabrudzonych powierzchni. Istnieje również szereg produktów chemicznych, które pomagają w usuwaniu plam. Chemikalia używane do zmiękczania obejmują amoniak, boraks, wodorotlenek wapnia (wapno gaszone) lub fosforan trisodowy, zwykle w połączeniu z węglanem sodu (soda kalcynowana).

Oto kilka sprawdzonych metod na czyszczenie z plam podstawowych urządzeń domowych:

1. Baterie chromowane

Owiń kran ręcznikiem papierowym lub szmatką nasączoną octem i pozostaw na godzinę. Następnie spłucz wodą i wytrzyj do sucha.

2. Prysznic

Zdejmij głowicę prysznica i zanurz ją w białym occie na noc lub przynajmniej na kilka godzin. Następnie wyszoruj go starą szczoteczką do zębów, spłucz wodą i zainstaluj ponownie.

3. Drzwi prysznicowe

Spryskaj drzwi prysznicowe białym octem lub białym winem, aby usunąć kamień i plamy z twardej wody ze szkła.

4. Zmywarka

Raz w miesiącu dodaj filiżankę białego octu do zmywarki i przeprowadź cykl czyszczenia bez naczyń.

5. Pralka

Dodaj galon białego octu do pralki i uruchom pustą pralkę przez cykl prania gorącą wodą.

6. Gumowa mata do kąpieli

Aby wyczyścić i zdezynfekować gumową matę do kąpieli, namocz matę na godzinę w wiadrze lub wannie z wystarczającą ilością białego octu, aby ją przykryć. Następnie wyszoruj pędzelkiem i spłucz ciepłą wodą.

7. Toaleta

Dodanie 3 filiżanek białego octu do spłuczki toaletowej pozwoli pozbyć się plam z twardej wody w misce ustępowej.

8. Ekspres do kawy

Uruchom jeden cykl parzenia ze zbiornikiem wody wypełnionym białym octem, aby usunąć osady mineralne. Następnie uruchom jeszcze dwa cykle parzenia czystą wodą, aby wypłukać ekspres do kawy z octu przed zaparzeniem kawy.

9. Zlewy i wanny

Spryskaj powierzchnie sokiem z cytryny lub octem, odstaw na pół godziny, a następnie wytrzyj do sucha. W zależności od ilości nagromadzonej piany mydlanej może być konieczne wielokrotne nakładanie.

Twarda woda w zależności od znajdujących się w niej minerałów zostawia na powierzchniach innego koloru zabrudzenia.

Domowe środki czyszczące jest najlepiej dobrać w zależności od koloru plam:

1. Czerwone, czerwonawo – brązowe (od rdzy lub żelaza) – najlepiej nadaje się pasta z kremu z tartarusu – wodorowinianu potasu i wody. Pozostawić na powierzchni aż zaschnie, a następnie spłukać.

2. Zielone, niebiesko-zielone plamy (z miedzi lub kwaśnej wody) – umyć mieszanką mydlin i amoniaku, a następnie spłukać.

3. Brązowe, czarne (z manganu i innych minerałów) – pasta z kremu z wodorowinianu potasu i nadtlenku wodoru. Odstawić, a następnie po 15 minutach spłukać.

4. Białe ślady po twardej wodzie, osad z mydła – pasta z octu i sody oczyszczonej. Pozostawić na kilka minut, a następnie spłukać.

Jeśli zdecydujesz się użyć komercyjnego środka do czyszczenia wanien, zlewów i płytek, aby usunąć nagromadzone minerały, wybierz taki, który zawiera „sekwestranty”, takie jak kwas fosforowy, chlorowodorowy lub hydroksyoctowy, które wychwytują i dezaktywują minerały w wodzie.

Zapobieganie jest kluczem do pozbycia się osadów mineralnych, plam i osadów kamienia z twardej wody. Osady mineralne z twardej wody są tym, co pozostaje po odparowaniu wody, więc wycieranie powierzchni do sucha jest kluczem do zapobiegania powstawaniu plam.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię