Co jedzą najzdrowsi ludzie świata?

Małżeństwo lekarzy Steve i Elizabeth Bowers tak bardzo zafascynowało się osobami w wieku 90 lat, których sprawności fizycznej może pozazdrościć nie jeden 40-latek, że postanowili dowiedzieć się jakie sekret łączy te osoby.

Spędzili kilka lat na prowadzeniu wywiadów ze zdrowymi i sprawnymi fizycznie osobami w wieku od 70 do 90 lat pytając co ich co jedzą. Oto najczęściej powtarzające się odpowiedzi:

 

1. Migdały

Bogate w zdrowe tłuszcze, błonnik i białko, migdały są ważną częścią zdrowego jadłospisu. Zawierają również witaminy, minerały i dużą ilość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz kwasów omega-6.

2. Kiszonki

Kiszonki, od ogórka po kapustę i inne sfermentowane produkty są pełne probiotyków – dobrych bakterii w jelitach, które wpływają na układ odpornościowy, nastrój, trawienie, a nawet wagę.

3. Łosoś

Bogaty w przeciwzapalne tłuszcze łosoś jest doskonałym sposobem na dodanie zdrowych protein do jadłospisu.

4. Jogurt

Wiele osób, z którymi małżeństwo Bowers przeprowadziło wywiad twierdzi, że dzięki spożywaniu jogurtu od lat nie byli chorzy. Naukowcy badają zdolność probiotyków w jogurcie i innych sfermentowanych produktach spożywczych w leczeniu szeregu schorzeń, od egzemy po nieswoiste zapalenie jelit. W wywiadzie dla Secrets of the World’s Healthiest People Bowers dodają, że „żywe bakterie, które zawierają, wydają się wchodzić w interakcje z drobnoustrojami w naszych jelitach. Te 100 bilionów drobnoustrojów wytwarzają witaminy, takie jak z grupy B – B6, B12 i K2, pomagają zwalczać złe bakterie, takie jak E. coli i Salmonella, i pomagają utrzymać ruch jelit (ważny czynnik dla ludzi w miarę starzenia się”.

 

5. Kurkuma

Ta jasnożółta przyprawa jest starożytnym naturalnym środkiem stosowanym w walce z wieloma schorzeniami – w zapaleniu stawów, problemach trawiennych, stanach zapalnych, bólach głowy, cukrzycy i zaburzeniach autoimmunologicznych. Kurkumę można dodać do gorącego mleka i wszystkich potraw na bazie curry. Wspaniale nadaje się do potraw mięsnych podkreślając ich smak.

6. Szpinak

Jest jednym z najzdrowszych warzyw. Jest bogaty w potas, magnez, żelazo, wapń i witaminy B6, B9, E, C i K. Chroni przed miażdżycą i rozwojem chorób nowotworowych.

7. Miód

Bogaty w przeciwutleniacze miód stanowi doskonały substytut cukru w ​​koktajlach, płatkach owsianych, marynatach i napojach.

8. Imbir

W jednym badaniu z udziałem 261 osób z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego osoby, które przyjmowały ekstrakt z imbiru dwa razy dziennie, odczuwały mniejszy ból – a zatem potrzebowały mniej środków przeciwbólowych – niż osoby, które nie przyjmowały imbiru. Imbir może również obniżać poziom cholesterolu, zapobiegać powstawaniu zakrzepów krwi i pomagać w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2

 

 

9. Czosnek

Aktywny składnik, allicyna, może pomóc w utrzymaniu niskiego poziomu cholesterolu, chronić komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym oraz normalizować ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi. Surowy, czosnek oferuje największe korzyści zdrowotne.

10. Cynamon

Może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi i zmniejszyć stan zapalny. Cynamon pomaga również w przeziębieniach i dolegliwościach żołądkowych.

11. Brokuły

Naładowane przeciwutleniaczami brokuły są prawdziwie zdrowym pożywieniem. Chronią przed rakiem oraz wrzodami dwunastnicy i żołądka, regulują poziom cukru we krwi.

12. Czarny pieprz

Pieprz czarny ma silne działanie prozdrowotne. Oprócz tego, że jest zarówno przeciwutleniaczem, jak i środkiem przeciwbakteryjnym, czarny pieprz pomaga w utracie wagi, ponieważ stymuluje rozpad komórek tłuszczowych.

13. Jagody

Wspomagają leczenie wielu chorób. Należą do superfoods. Przeciwutleniacze znajdujące się w jagodach uelastyczniają naczynia krwionośne. Jagody poprawiają wzrok, mają właściwości przeciwnowotworowe, regulują poziom cholesterolu.

 

14. Awokado

Dzięki większej ilości potasu niż banan, awokado jest bogate w zdrowe jednonienasycone tłuszcze, a także w błonnik tłumiący głód.

15. Fasola

Napakowana błonnikiem fasola nie tylko pomaga w utrzymaniu regularnego wypróżniania. Może również pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi, poprawić poziom cholesterolu i poprawić ogólny stan zdrowia jelit.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię