Wybierasz się do USA? Musisz zapoznać się z systemem ESTA!

Od 8 listopada 2021 Polacy mogą ponownie podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wizy. Wymagane jest uzyskanie zezwolenia wjazdu za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży – ESTA (Electronic System for Travel Authorization).

Elektroniczny System Autoryzacji Podróży ESTA jest dostępny dla polskich podróżnych na stronie https://esta.cbp.dhs.gov/esta/ od 11 listopada 2019 roku.

Osoby składające aplikację przez ESTA muszą posiadać paszport z chipem do odczytu komputerowego. Department of Homeland Security (Urzędu Celnego i Ochrony Granic) zaleca staranie się o ESTA co najmniej 72 godziny przed planowaną podróżą. Zezwolenie wjazdu w systemie ESTA obecnie kosztuje 14 USD i upoważnia do wielokrotnych podróży na nie dłużej niż 90 dni przez okres dwóch lat. Opłatę za aplikację można uiścić kartami kredytowymi MasterCard, VISA, American Express oraz Discover lub przez PayPal.
Polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do Stanów Zjednoczonych na dłużej niż 90 dni lub planują podjąć pracę lub studia w Stanach Zjednoczonych nadal będą musieli ubiegać się o odpowiednią kategorię wizy.

Polscy obywatele, którzy otrzymali odmowę w systemie ESTA, także będą musieli ubiegać się o wizę. Również podróżujący, którzy mieszczą się w jednej z poniższych kategorii, nadal będą musieli ubiegać się o wizę:

1. Obywatele krajów należących do Visa Waiver Program (VWP) – ruch bezwizowego, którzy podróżowali lub przebywali w Iranie, Iraku, Korei Północnej, Sudanie, Syrii, Libii, Somalii i Jemenie po 1 marca 2011 r. później (z ograniczonymi wyjątkami dotyczącymi podróży w celach dyplomatycznych lub wojskowych w celu kraj VWP).

 

2. Obywatele krajów VWP, którzy są również obywatelami Iranu, Iraku, Korei Północnej, Sudanu lub Syrii.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię