8 sposobów, aby mniej martwić się o emeryturę

Jeśli się martwisz o emeryturę, nie jesteś sam. Według sondażu przeprowadzonego przez John Hancock Retirement, „tylko 44% uczestników zgłosiło doświadczanie stresu finansowego przed pandemią, po wybuchu epidemii liczba ta wzrosła do 67%”.

1. Zadbaj o długi – większość respondentów uważa, że ​​wyeliminowanie długów miałoby największy wpływ na ich sytuację finansową – nawet większy niż otrzymanie podwyżki. Wyeliminowanie lub zmniejszenie zadłużenia to jeden z najlepszych sposobów na poprawę perspektyw finansowych. W zależności od sytuacji możesz zmniejszyć zadłużenie poprzez:

 

  • Włączenie w budżet domowy spłat długu
  • Zabezpieczenie odwróconej hipoteki w celu wyeliminowania bieżących spłat kredytu hipotecznego
  • Konsolidacja zadłużenia i plan spłat
  • Zaprzestanie korzystania z kart kredytowych
  • Dodatkowa praca zanim przejdziesz na emeryturę
  • Przeprowadzka do mniejszego domu lub tańszego miejsca.

2. Sprawdź ile musisz zaoszczędzić – abyś miał wystarczająco pieniędzy podczas lat na emeryturze. Uzyskanie realistycznego celu – opartego na spersonalizowanych obliczeniach – może być świetnym sposobem na zmotywowanie do oszczędzania.

3. Zignoruj ​​rynki finansowe – rynki finansowe są nieprzewidywalne. Dlatego nie powinieneś sprawdzać inwestycji każdego dnia. Najlepszą strategią jest zdywersyfikowany długoterminowy portfel, który będziesz sprawdzał raz na kwartał lub pół roku.

4. Stwórz plan emerytalny – Dobry plan emerytalny oznacza, że ​​wiesz, ile masz teraz, ile będziesz mieć na emeryturze i ile będziesz mieć pod koniec swojego życia. Musisz także wiedzieć, ile będziesz potrzebować w tych różnych okresach – potrzeby na dobra materialne zmniejszają się z wiekiem, ale potrzeby na opiekę zdrowotną rosną. Te informacje mogą naprawdę pomóc w dostosowaniu i wyznaczaniu osiągalnych celów. Ta wiedza może dać ci motywację do oszczędzania więcej, dłuższej pracy i mniejszego wydawania.

5. Porozmawiaj o finansach z rodziną – badanie Merrill wykazało, że aż 79% rodziców zapewnia wsparcie finansowe dorosłym dzieciom. 47% Amerykanów obawia się, że oni sami będą ciężarem dla rodziny. Porozmawiać z rodziną o swoich oczekiwaniach i zasobach.

 

6. Dbaj o siebie – według ankiety BlackRock 60% z nas martwi się fizycznym pogorszeniem się stanu naszego zdrowia na emeryturze. Zacznij już teraz utrzymywać swoje ciało w dobrej formie fizycznej. Spożywaj zdrową dietę, ćwicz i nie stroń od wizyt u lekarza. Spróbuj dietę śródziemnomorską, która pomaga poprawić zdrowie serca i mózgu oraz może zapobiec nowotworom i cukrzycy. Lepsze zdrowie fizyczne mniej wydatków podczas emerytury.

7. Dbaj o zdrowie mentalne – ćwicz umysł tak samo jak ciało. Rozwiązuj krzyżówki, czytaj książki, ucz się nowych rzeczy, spotykaj się z przyjaciółmi.

8. Aby być szczęśliwym, skup się na szczęściu – stres finansowy nie jest dla ciebie dobry. Lęk finansowy negatywnie wpływa na Twoje zdrowie, szczęście, życie domowe, nastrój, życie towarzyskie oraz zdolność do realizowania marzeń, pasji i zainteresowań. Myśl pozytywnie o przyszłości, ale nie pozostawaj bierny.

6 rozsądnych posunięć finansowych po przejściu na emeryturę

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię