Czego NIE należy sadzić w ogrodzie – 10 roślin, których sąsiedztwa lepiej unikać

Cis

Popularny krzew iglasty, chętnie uprawiany w postaci żywopłotów. Błyszczące, płaskie miękkie igiełki udekorowane czerwonymi owocami kuszą atrakcyjnym wyglądem. Jednak uwaga! Cis jest rośliną silnie trującą. Jedynie czerwone osnówki jego owoców, chętnie zjadane przez ptaki, są nieszkodliwe. Jeżeli w rodzinie są małe dzieci lub domowe zwierzaki, lepiej pozbyć się cisów. Podobnie, jeżeli za kosiarkę służy kucyk. Konie bardzo lubią gałązki cisu, a są one dla nich śmiertelnie trujące.

Cis

Orzech włoski

To atrakcyjne drzewo o wielu cennych właściwościach prozdrowotnych, samo ma niedobrą energię i nie powinno być sadzone w pobliżu domów. Orzech włoski zawiera szereg substancji allelopatycznych, czyli takich które powodują spowolnienie wzrostu lub obumieranie innych roślin. W ten sposób pozbywa się konkurencji pokarmowej. Zatem – korzystać z dobrodziejstw owoców, liści i kory orzecha włoskiego, jak najbardziej można, ale lepiej, żeby rósł samotnie, z dala od ogrodów, bo jest ich prawdziwym i dosłownym mordercą. Wystarczy się przyjrzeć uważnie, żeby stwierdzić, że wokół drzew tego gatunku, ani pod ich koroną nie rośnie nic innego.

Orzech włoski

 

Tuja

Popularne żywotniki nie na darmo były kiedyś uznawane za drzewa cmentarne. Ich trwająca od stosunkowo niedawna, ekspansja do ogrodów wywołana jest wysoką odpornością na niekorzystne czynniki środowiska, w tym i przycinanie, oraz szybki wzrost. Chętnie stosowana jako żywopłot, niestety niekorzystnie oddziałuje na otoczenie. Ponadto żywotniki są roślinami silnie trującymi. Lepiej zrezygnować z ich sąsiedztwa, na rzecz gatunków bardziej przyjaznych.

Tuja

Wawrzynek wilczełyko

Jeden z najwcześniejszych wiosennych kwiatów przypominający liliowe pochodnie. Po przekwitnięciu obsypuje się koralikami czerwonych jagód. Jednak uwaga – cała roślina jest śmiertelnie trująca! Jeżeli z ogrodu mają korzystać dzieci, domowe zwierzęta, czy osoby dotknięte chorobami otępiennymi, lepiej z takiej ozdoby zrezygnować.

Wawrzynek wilczełyko

 

Konwalia

Śnieżnobiałe, wiosenne dzwoneczki na wiotkich łodyżkach i oszałamiający zapach. Ta urocza roślinka, będąca ozdobą wielu ogrodów jest śmiertelnie trująca. Śmiertelnie trująca jest nawet woda z wazonu, w którym stały konwalie. Ta niepozorna roślinka skrywa w sobie wysokie stężenie glikozydów nasercowych. Zatrucia są najczęstsze po spożyciu jej owoców, mylonych z leśnymi borówkami, czy kuszących dzieci czerwienią gładkich kulek.

Konwalia

Rącznik (rycynus)

Wielkie, dekoracyjne liście rącznika uczyniły go lubianą ozdobą przydomowych przestrzeni i atrakcyjnym elementem rabat, na których stanowi tło dla roślin o bardziej delikatnym pokroju. Pomimo niewątpliwej urody, rącznik jest rośliną silnie trującą. Szczególnie groźne są jego nasiona, przypominające czarne, lśniące fasolki, które chętnie zjadają dzieci. Jeżeli w pobliżu są maluchy, lepiej z takiej ozdoby zrezygnować.

Rącznik

Bluszcz

Trująca jest całą roślina, jednak szczególnie groźne, bo omyłkowo, czy dla eksperymentu spożywane, ją jego owoce. Ponieważ bluszcze rosną bardzo wolno i zakwitają, a co za tym idzie owocują, po około 20 latach po zasadzenia, wystarczy zapamiętać, żeby nie zjadać owoców których bezpieczeństwa nie jesteśmy pewni.

Bluszcz

 

Datura (bieluń)

Dekoracyjne „trąby archanielskie” o ogromnych żółtych, białych, czy pomarańczowych kwiatach są cenioną, sezonową ozdobą balkonów i tarasów, a także ogrodów. Trująca jest cała roślina, chroniąca się w ten sposób przed szkodnikami. Jednak najczęstsze są zatrucia nasionami. Dzieci biorą do ust czarne „perełki” wysypujące się z pękniętych, kolczastych torebek i czasem, kończy się to, niestety tragicznie. Już zjedzenie pięciu nasion stanowi dawkę śmiertelną, a w jednym owocu mogą być ich setki.

Datura

Naparstnica

Ta królowa lata o pięknych, nakrapianych, trąbkowatych kwiatach zawiera silne glikozydy nasercowe. Podobnie jak konwalia może zatrzymać akcję serca. Trujące są wszystkie części rośliny i jak w przypadku poprzedniczki – woda z wazonu, w którym stał bukiet z udziałem tej rośliny.

Naparstnica

Śnieguliczka

Kolejna królowa ogrodów. Jej białe lub różowe jagody są niewątpliwą ozdobą, lubią je też ptaki. Jednak dla ludzi ich spożycie jest niebezpieczne. Już kilka owoców może wywołać ostre zatrucie pokarmowe, a spożycie większej ich liczby, doprowadzić do śpiączki. Winne są zawarte w jagodach alkaloidy i saponiny.

Śnieguliczka

Stworzenie bezpiecznej przestrzeni ogrodu nie jest zadaniem prostym. Warto jednak,, już na etapie projektowania dobierać obsadę tak, żeby nie ryzykować nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości. Dosadzając kolejne egzemplarze, powinno się kryterium urody umieszczać na ostatnim miejscu. Najważniejsze są potrzeby rośliny i jej bezpieczeństwo.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię