Dziewięć nowych zabytków na liście Pomników Historii

Stoczek Klasztorny Fot. stoczek.pl

Do listy polskich Pomników Historii dołączyło 9 zabytkowych obiektów – klasztory, budynki sakralne, miejsca związane z polską historią. Rozporządzenia uznające nowe obiekty zabytkowe wręczył prezydent Andrzej Duda.

Na elitarnej liście Pomników Historii znalazł się Stoczek Klasztorny.
Jak mówił Polskiemu Radiu metropolita warmiński, arcybiskup Józef Górzyński to szczególne miejsce związane z historią polskiego Kościoła. Klasztor ufundowany został przez biskupa Szyszkowskiego jako wotum pokoju Polsko-Szwedzkiego, z czasem stał się Sanktuarium Królowej Pokoju. Arcybiskup Górzyński przypominał, że w niedawnej historii było to miejsce internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Do listy Pomników Historii wpisano także budynek Ministerstwa Edukacji przy Alei Szucha w Warszawie.

Dyrektor generalny resortu edukacji Sławomir Adamiec mówił, że budynek istnieje od 1930 roku jako siedziba Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Jest uważany za najwybitniejszy obiekt architektury Art Deco, znakomicie zachowany mimo zawieruchy wojennej. W budynku mieściła się siedziba gestapo i tu odbywały się przesłuchania.

Cerkiew w Supraślu
Fot. Wikipedia

Na listę Pomników Historii trafiła także cerkiew w Supraślu. Odwiedzał ją król Zygmunt Stary i patriarcha Konstantynopola Jeremiasz II. Prawosławny biskup supraski i przeor klasztoru w Supraślu Andrzej Borkowski podkreślał, że był to ważny ośrodek piśmienniczy przełomu XV i XVI wieku. Dotąd skrywa wiele cennych dzieł.

Jak wyjaśniał biskup Andrzej Borkowski jednym z najcenniejszych i najstarszych dzieł jest wpisany na listę UNESCO Kodeks Supraski, pochodzący ze szkoły piśmienniczej w Bułgarii założonej przez braci Cyryla i Metodego. Jak dodał biskup Borkowski biblioteka liczyła ponad 200 ksiąg i była najważniejszym ośrodkiem piśmienniczym w Wielkim Księstwie Litewskim.

Kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach
Fot. Wikipedia

Na listę Pomników Historii wpisano także prawosławny monastyr w Jabłecznej, zespół architektoniczny Nowej Huty, kościół pw. Św. Jakuba Apostoła z XIV wieku w Małujowicach, zabytek architektury romańskiej, zespół kolegiaty pw. Św. Marcina w Opatowie, zespół klasztorny bernardynów w Radomiu, a także zespół archikolegiaty Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego w Tumie.
Łącznie na terenie Polski na liście Pomników Historii znajduje się 123 zabytki.

IAR

 

CNN opublikowało miejsca warte odwiedzenia w 2023 roku. Polska na liście

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię