Kawa kuloodporna – co to jest i jak ją zrobić?

Przepis na ten napój został stworzony przez Dave’a Aspreya, amerykańskiego przedsiębiorcę, który podpatrzył zwyczaj picia herbaty z masłem oraz mlekiem jaków będąc na wycieczce w Tybecie.

Po powrocie do swojego kraju lekko zmodyfikował ten przepis i umieścił na swoim blogu. Wpis bardzo szybko zyskał popularność, a kawa kuloodporna rzeszę fanów na całym świecie. Czym jest kuloodporna kawa i jak ją przygotować?

 

Kawa kuloodporna, czyli z angielskiego bulletproof coffe to nic innego jak napój łączący w sobie kawę z tłuszczem (masłem lub olejem). Jest ona szczególnie popularna wśród osób będących na diecie ketogenicznej oraz niskowęglowodanowej. Przez dodatek tłuszczu kawa zamienia się w wysokokaloryczny napój, który stanowić ma zastępstwo dla śniadania.

Jakie właściwości ma kawa kuloodporna?

Mimo że napój cieszy się sporą popularnością, warto zaznaczyć, że sam autor przepisu nie jest ani lekarzem, ani dietetykiem. Nie ma też żadnych rzetelnych badań, które potwierdziłyby lub zaprzeczyły, że bulletproof coffe ma jakiekolwiek właściwości prozdrowotne. Jednak zwolennicy picia kuloodpornej kawy twierdzą, że napój ten wspomaga organizm w walce ze zmęczeniem oraz z negatywnymi skutkami stresu. Wypita rano kawa kuloodporna ma dodawać energii na cały dzień oraz poprawiać koncentrację i stymulować procesy myślowe. Ma również hamować głód oraz przyspieszać metabolizm.

 

Warto dodać, że lepiej uważać na rodzaj dodawanego tłuszczu. Olej kokosowy to w większości nasycone kwasy tłuszczowe, które zdaniem specjalistów nie są korzystne dla organizmu człowieka. Regularne spożywanie oleju kokosowego, chociażby w kawie podnosi ryzyko rozwoju chorób serca oraz zawałów. Zgodnie z zaleceniami nasycone kwasy tłuszczowe powinny stanowić jedynie 10% spożywanych w ciągu dnia kalorii.

Jak przygotować kawę kuloodporną?

W oryginalnej wersji kawa kuloodporna przygotowywana jest na bazie ziaren kawy dobrej jakości oraz masła, oleju MCT lub też średniołańcuchowych triglicerydów. Wystarczy zaparzyć dwie łyżeczki kawy w filiżance wody (ok. 230 – 350ml), a następnie dodać preferowany rodzaj tłuszczu. Do kawy można dodać również cynamon, wanilię, kardamon czy gałkę muszkatołową.

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię