Mango jakiego nie znacie! Orzeźwiająca słodycz nalewki z mango

Zbliżają się upały? Może w chwili gdy czytasz ten tekst za oknem rządzi jesień? Bez względu na to gdzie i kiedy trafisz na ten artykuł, warto zapoznać się z jego treścią, aby podarować sobie trochę słońca i orzeźwienia.

Zacznijmy od tego, czego potrzebujesz by przygotować nalewkę mango

Przede wszystkim trochę wolnego czasu, ogromu cierpliwości oraz chęci i zaangażowania. I kilka składników:

Przepis na nalewkę z mango

  • 2 duże mango (dojrzałe, ale niezbyt miękkie)
  • 200 ml spirytusu 95%
  • 500 ml wódki 40%
  • 1 limonka
  • 350 ml wody
  • 150 g cukru (może być cukier trzcinowy)

Sposób przygotowania nalewki z mango

1. Mango należy obrać i pokroić w kostkę (podobnie jak ziemniaki do zupy). Owoc wrzucamy do szklanego naczynia (najwygodniej użyć słoika), dodajemy sok z limonki. Do 0,5l wódki, dodajemy 0,2l spirytusu. Wymieszany alkohol wlewamy do naczynia – jeżeli alkohol w pełni przykrywa owoc połączony z sokiem z limonki, jest to dobry znak.

2. Przed Tobą wielki test cierpliwości. Przygotowany zaczyn odstaw na trzy tygodnie. Nalewka mango potrzebuje przeprocesować kilka rzeczy w szklanym naczyniu. Sam owoc w tym czasie, przestanie wyglądać jaskrawo i smacznie, ale kompletnie się tym nie przejmuj. Po upływie wyznaczonego czasu, przelej całość przez sito, alkohol przelej do innego naczynia, a owocom pozwól ociekać.

3. Kolejny krok to przygotowanie syropu. Wlewamy wodę do garnka, doprowadzamy ją do wrzenia, a następnie wsypujemy cukier i dbamy o to aby spokojnie się rozpuszczał. Mango oraz ostudzony syrop umieszczamy ponownie w szklanym naczyniu. Teraz należy intensywnie potrząsać stworzoną miksturę przez około trzy minuty.

4. Ostatnie czynności to:
– połączenie syropu wymieszanego z mango z alkoholem
– dwuetapowe odcedzanie: najpierw przez worek do nalewki, a następnie w trakcie przelewania do butelek, przez filtr do kawy

Właściwości nalewki z mango

Przygotowana nalewka, stosowana w niewielkich ilościach, wykazuje dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Wśród jej zalet wymienia się wsparcie w walce z komórkami nowotworowymi, obniżenie poziomu cholesterolu, nawilżenie oraz odmładzanie skóry. Świetnie sprawdza się jako pomoc doraźna w lekkim przeziębieniu.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię