Maryland – fakty i ciekawostki

Maryland jest jednym z 13 początkowych stanów Stanów Zjednoczonych. Leży na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Od południa graniczy z Dystryktem Kolumbii, Wirginią i Wirginią Zachodnią, od wschodu z Delaware, a od północy z Pensylwanią.

1. W Maryland znajduje się pierwsza bazylika w USA

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny uważana jest za arcydzieło i jedną z najwspanialszych budowli XIX-wiecznych na świecie. Bazylika ta jest jednocześnie pierwszą katedrą w Stanach Zjednoczonych. Baltimore jest pierwszą diecezją rzymskokatolicką.

2. W Maryland otwarto pierwszą szkołę w USA

Pierwsza szkoła w Stanach Zjednoczonych, King Williams School, została otwarta w Maryland w 1696 roku. Maryland jest także siedzibą pierwszej w kraju szkoły dentystycznej, która została otwarta na Uniwersytecie Maryland.

3. W Maryland odbył się pierwszy lot balonem w USA

24 czerwca 1784 roku w Baltimore 13-letni Edward Warren wzbił się w powietrze podczas pierwszego udanego startu balonu załogowego w Stanach Zjednoczonych.

4. W Maryland jest bardzo zielono

Lasy Maryland zajmują około 2,7 miliona akrów, czyli 43% powierzchni lądowej stanu. Dominującym gatunkiem drzew są dąb i orzesznik, które stanowią 60% powierzchni lasów. Sosna Loblolly jest najczęściej występującym drzewem iglastym i jest dominującym drewnem na wschodnim wybrzeżu.

 

5. Maryland to natura w czystej postaci

Maryland ma 47 parków stanowych, w tym 7 parków z nabrzeżami o powierzchni 90 239 akrów; 15 państwowych jezior i stawów, w których można łowić ryby; 9 lasów państwowych i 15 parków udostępnionych do polowań publicznych; 36 obszarów zarządza dziką przyrodą, obejmujących 88 348 akrów oraz 6 obszarów przyrodniczych o powierzchni 7 676 akrów.

6. W Maryland znajdują się Ateny Ameryki

Stolica Maryland, Annapolis, położona jest nad zatoką Chesapeake, była znana jako Ateny Ameryki w XVII wieku. Znajdowało się tu bowiem bogactwo wydarzeń kulturalnych, towarzyskich, wspaniałą gościnność i intelektualne pobudzenie. Ten mały port morski przyciągał turystów z całego świata, którzy dzielili się wiadomościami dnia, delektując się atmosferą i wyśmienitą kuchnią lokalnych pubów.

7. Maryland to „Mała Ameryka”

Jednym z przydomków Maryland jest „Mała Ameryka”, ponieważ obejmuje ona wszystkie rodzaje terenu – góry, plaże, wydmy, pola uprawne i lasy. Można tu znaleźć prawie każdy rodzaj przyrody, z wyjątkiem pustyni.

8. Hymn narodowy napisała osoba z Maryland

Hymn narodowy napisał Francis Scott Key, prawnik z Maryland. Legenda głosi, że napisał hymn narodowy 14 września 1814 roku, oglądając atak na Fort McHenry w porcie Baltimore. “Star-Spangled Banner” stał się hymnem narodowym Ameryki w 1931 roku.

9. Paleo-Indianie najpierw zamieszkali w obecnym stanie Maryland

Archeolodzy znaleźli artefakty, takie jak koraliki i groty strzał, które pochodzą sprzed 13 000 lat. Uważają, że Paleo-Indianie przybyli z innych części Ameryki Północnej, aby polować na żubry i karibu. W późniejszych latach inne plemiona indiańskie przeniosły się do tego regionu, w tym plemiona Lenape, Nanticoke, Susquehannock, Shawnee i Powhatan.

 

10. Harriet Tubman urodziła się w niewoli w Maryland

Chociaż urodzona w niewoli, Harriet Tubman wzniosła się ponad swoją traumatyczną przeszłość i została historycznym przywódcą walczącym z niewolnictwem. Część jej słynnej kolei podziemnej można zwiedzać w Maryland w Harriet Tubman Underground Railroad Visitor Centre. Podróż trwa 125 mil, zaczynając od Cambridge do Goldsboro, przechodząc przez wiejskie drogi do autostrad stanowych i część Wielkiej Pętli Chesapeake Bay.

11. Wielki pożar Baltimore w 1904 roku trwał 30 godzin

Wielki pożar Baltimore w 1904 roku trwał 30 godzin, zniszczył 1500 budynków i całkowicie zmiótł z powierzchni ziemi całe dzielnice. Pożar ten był najbardziej niszczycielskim pożarem w Stanach Zjednoczonych od czasu wielkiego pożaru w Chicago w 1871 roku.

12. Annapolis w Maryland jest siedzibą Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych

Akademia Marynarki Wojennej została założona w 1845 roku i od tego czasu szkoli oficerów piechoty morskiej i marynarki wojennej. Odwiedzający mogą zwiedzać kampus i wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, aby z bliska przyjrzeć się jak naprawdę wygląda życie studenckie w akademii.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię