Pies posikuje w domu? Przyczyny mogą być różne

Siusianie w domu może mieć różne przyczyny, leżące zarówno w psiej psychice, jak i ciele. Posikiwania z ekscytacji, czy zostawianie kałuż jest zjawiskiem normalnym u szczeniaków, oraz psów już bardzo wiekowych.

Natomiast w pozostałych okresach życia może świadczyć o problemach behawioralnych, lub toczącej organizm chorobie. Poza tym jest uciążliwe, a zapach moczu nie należy do przyjemnych, więc warto przyjrzeć się bliżej przyczynom.

Przyczyny behawioralne

Dominacja i znaczenie terenu

Psy bardzo różnią się między sobą charakterami, nawet w obrębie jednej rasy. Osobniki mocno dominujące mogą mieć skłonności do znaczenia terenu. Ten problem dotyczy samców, rzadko zdarza się u silnie dominujących suk. One potrafią również podnosić lekko nogę przy oddawaniu moczu, co często bawi nieświadomych właścicieli – a nie powinno, bo mają problem. Psy silnie dominujące potrzebują świadomego, konsekwentnego prowadzenia i ustalenia reguł W przeciwnym razie od posikiwania mogą przejść do dyscyplinowania niesfornych domowników za pomocą zębów, a to już prosta droga do poważnych kłopotów.

Uległość

Na drugim biegunie stoją psy bardzo uległe i lękowe. Posikiwanie normalne u szczeniąt to oznaka uległości, poddania się. Wywracanie się brzuchem do góry i popuszczanie moczu to postawa poddańcza. Może być gestem powitalnym, może się zdarzyć w momentach wielkiej radości i ekscytacji, ale może też być oznaką strachu przed opiekunem. Tak zachowują się też psy krzywdzone. W przypadku psiaków siusiających z ekscytacji, nie należy doprowadzać ich do stanów euforycznych. Po powrocie do domu najpierw zająć się zdjęciem butów, rozpakowaniem toreb, pozornie nie zwracając uwagi na psa. Dopiero kiedy się wyciszy, usiąść, zawołać i obdarzyć porcją pieszczot, kontrolując stan emocji pupila. W żadnym wypadku nie należy za to karcić, pies popuszcza mocz nieświadomie.

 

Strach

Psy, które przeżyły traumę, były bite lub są traktowane zbyt brutalnie potrafią popuszczać mocz ze strachu. Ty karcenie tylko pogorszy sprawę. W takich przypadkach zalecana jest konsultacja z behawiorystą. Zwierzaka należy otoczyć czułością, okazać cierpliwość i nagradzać za wszelkie prawidłowe zachowania. Posikiwanie ze stresu może być też wynikiem gwałtownych zmian w życiu i otoczeniu zwierzęcia. Nagły wyrzut hormonów sprawia, że zwieracze puszczają automatycznie.

Zdrowie

Pies, który wcześniej utrzymywał czystość, teraz siusia w domu i pod siebie? Czym prędzej konieczna jest wizyta u weterynarza. Takie objaw może świadczyć o infekcji dróg moczowych, ale też o poważniejszych problemach ze zdrowiem pupila. Warto zwrócić uwagę, czy w moczu nie pojawia się krew, czy jego zapach nie jest wyjątkowo przykry, czy pies nie popiskuje siusiając, czy okolice dolnej części brzucha nie są tkliwe i z takim pakietem informacji udać się do lekarza weterynarii.
Jak widać, przyczyn siusiania w domu może być wiele, Opisywane wyżej przypadki dotyczą psów, u których został prawidłowo przeprowadzony trening czystości.

MT

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię