Miasta warte odwiedzenia w Illinois

Chicago nie jest jedynym miastem wartym odwiedzenia w stanie Illinois. Nasz stan jest pełen uroczych miast i miasteczek z barwną historią i piękną naturą.

Oto, które miasta warto zobaczyć w Illinois:

1. Springfield, Illinois

Stolica stanu i miejsce narodzin 16. prezydenta Ameryki Abrahama Lincolna. Odwiedzając to miasto warto udać się do Muzeum Abrahama Lincolna, odwiedzić Narodowe Miejsce Historyczne Lincolna, Grób Lincolna oraz kancelarie prawne, w których praktykował przed objęciem funkcji prezydenta w 1861 roku.

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest dom Dana-Thomasa. Jest najbardziej kompletnym przykładem architektury Franka Lloyda Wrighta.

Dla osób lubiących naturę Springfield oferuje przechadzki nad rzeką Sandgamon oraz Centrum Przyrody Adams.

Springfield to również jeden z przystanków na słynnej Route 66.

Springfield

 

2. Rockford, Illinois

Rockford jest czwartym co do wielkości miastem w stanie Illinois poza obszarem Chicago i często jest nazywane „The Forest City” ze względu na 20 000 akrów terenów zielonych. Przez Rockford przepływają cztery rzeki. Miasto jest również domem dla Park Stanowy Rock Cut , który jest rajem dla żeglarzy i wczasowiczów, którzy korzystają z dziewiczych jezior i szlaków turystycznych.

Rockford

Rockford jest także dumny ze swojej historii, o której odwiedzający mogą dowiedzieć się w Midway Village, pionierskiej wiosce z przebranym w kostiumy pracownikami odgrywanymi role z dawnych lat i historycznymi eksponatami. Kolejne muzeum Burpee Museum of Natural History poświęcone jest jeszcze wcześniejszej historii regionu i ma wystawę dinozaurów, która obejmuje kompletny szkielet T-Rexa.

3. Evanston, Illinois

Każdemu znane Evanston ma rówież wiele do zaoferowania w weekend. Oprócz teatrów, lokali muzycznych i restauracji mieści się tam również Northwestern University i Centrum Historii Evanston.

Również w Evanston znajdue się Muzeum Czasu i Szkła – Halim Time & Glass Museum. Znajdują się w nim dzieła, m.in. Tiffany’ego, Lamba, Tillinghasta i Sperry’ego oraz wystawa zegarów z ponad 1100 eksponatami.

W Evanston znajduje się także zabytkowa latarnia morska Grosse Point, zbudowana w 1873 roku. Była to najjaśniejsza latarnia morska w okolicy.

Evanston

Z dziećmi warto udać się do Lighthouse Park, zielonego terenu, który oferuje plac zabaw dla dzieci i plażę z miejscami na piknik. Kolejnym pięknym miejscem na świeżym powietrzu jest Ogród Różany Merrick, popularne miejsce na sesje ślubne, z ponad 2000 róż z ponad 200 odmian i Fontanną Stulecia z 1876 roku.

 

4. Bloomington, Illinois

Bloomington jest 13. co do wielkości miastem w Illinois. Do początków lat 20. XIX wieku obszar Bloomington zamieszkiwany był przez plemię rdzennych Amerykanów – Kickapoo.

Bloomington

Miasto oferuje czterdzieści cztery parki i trzy pola golfowe. A ogromny kryty park wspinaczkowy jest ulubionym miejscem zarówno turystów, jak i mieszkańców. Miłośnicy sztuki mogą cieszyć się teatrem, orkiestrą symfoniczną i miejskim korpusem baletowym.

5. Galena, Illinois

Uwielbiana przez Polonię Galena ma wiele do zaoferowania dla każdego kto lubi kameralne klimaty i naturę.

Wspaniała główna ulica do dziś prezentuje domy francuskie z czasów kolonialnych, greckie i włoskie. Jeden z nich należał do Ulyssesa S. Granta, 14. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Otoczona wzgórzami i bujnymi dolinami Galena jest wspaniałym miejscem nie tylko do odwiedzenia, ale i zamieszkania.

Galena

Miłośnicy natury mogą spędzić czas podziwiając Thunder Bay Falls, masywne kopce w stylu Stonehenge – Horseshoe Mound Preserve, Park Granta, dolinę rzeki Galena i rzekę Mississippi oraz pobliskie winiarnie.

 

6. Quincy, Illinois

Quincy, Illinois położone jest nad urwiskach z widokiem na rzekę Mississippi. Miasto to ma ciekawą historię. Było głównym przystankiem na trasie kolei podziemnej, która pomogła niewolnikom uciec z południa oraz bezpieczną przystanią dla Mormonów, którzy byli prześladowania we wschodnich stanach. Quincy to również kolorowa historia i dziedzictwo muzyki bluesowej.

Quincy

Będąc w tym mieście warto udać się do Quincy Museum oraz John Wood Mansion. Jest to 14-pokojowa rezydencja 12. gubernatorem Illinois Johna Wood.

7. Alton, Illinois

Alton jest rodzinnym miastem muzyka jazzowego Milesa Davisa i było miejscem ostatniej debaty między Abrahamem Lincolnem a Stephenem Douglasem w 1858 roku.

Znane z wapiennych urwisk wzdłuż rzeki Missisipi, miasto i jego okolice oferują piękne przejażdżki po malowniczym szlaku Great Rivers. Artefakty archeologiczne z prehistorii miasta można obejrzeć w Narodowym Muzeum Historycznym Wielkich Rzek, a na zewnątrz na klifie można zobaczyć prehistoryczne malowidło przedstawiające ptaka piasa. Alton jest także miejscem zapory Melvin Price Locks and Dam, historycznego obozu Lewis and Clark i domem dla Pomnika Najwyższego Człowieka – World’s Tallest Man Statue. Najwyższy człowiek w zapisanej historii, Robert Wadlow (1918-1940) urodził się i wychował w Alton. Umarł po infekcji spowodowanej przez ortezy nóg mierząc 8 stóp 11,1 cala i wciąż rósł.

8. Elmhurst, Illinois

Jest to centrum sztuki z muzeum sztuk pięknych Elmhurst Art Museum, które oferuje zajęcia dla dorosłych i dzieci. Posiada również orkiestrę symfoniczną oraz grupy teatralne.

Ciekawym muzeum jest Muzeum Sztuki Lapidarnej Lizzadro, które koncentruje się na cięciu i polerowaniu kamieni.

Kolejne muzeum w Elmhurst to Elmhurst History Museum w którym można zapoznać się z ponad 165-letnią historią miasta za pomocą multimediów i całej masy interesujących artefaktów.

Elmhurst

Miłośnicy natury mogą skorzystać z 35-milowej trasy wędrówkowej i rowerowej Salt Creek Greenway Trail oraz Illinois Prairie Path, który biegnie przez samo serce Elmhurst i jest wspaniałym miejsce do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, joggingu, obserwacji przyrody i jazdy konnej.

9. Greenville, Illinois

Greenville jest jedną z najstarszych społeczności w Illinois i poważnie traktuje swoje dziedzictwo. Śródmieście zachowało swój historyczny urok i jest dzięki temu bardzo wyjątkowe.

To w Greenville kandydaci na prezydenta, Stephen Douglas i Abraham Lincoln wygłaszali przemówienia, gdy kandydowali na najwyższe stanowisko w kraju w 1858 roku.

Greenville

Warto również odwiedzić Hills Fort. Fort odegrał ważną rolę w otwarciu Terytorium Północno-Zachodniego, czyniąc fort znaczącą częścią dziedzictwa amerykańskiego. Służył jako stacje wojskowe w celu ochrony rozproszonych osadników przed atakami Indian.

10. Nauvoo, Illinois

Nauvoo zamieszkiwały plemiona Sauk i Fox. Potem nadeszli europejscy odkrywcy. W 1839 przybyli prowadzeni przez ich proroka Józefa Smitha, Mormoni. Osuszyli okoliczne bagna i nadali miejscu nazwę Nauvoo.

Dzisiaj można zwiedzić Joseph Smith Homestead wraz z centrum turystycznym. Więzienie w Carthage, w którym przetrzymywano i ostatecznie zabito Smitha. Jest ono wymienione w Krajowym Rejestrze Miejsc Historycznych. Dla Mormonów jest to święte miejsce.

Nauvoo

Warto udać się również do Rheinberger Museum, które przedstawia historię osadników francuskich i niemieckicj, pobliskich winnic, zwiedzić trzy budynki z XIX wieku – Willard Richards Inn, Old Sone Church i Woodruff Hotel oraz Nauvoo State Park.

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię