Rodzaje i właściwości kwasów owocowych na twarz

Właściwości lecznicze i pielęgnacyjne kwasów owocowych (działających na skórę) wykorzystywano nieświadomie już w starożytności.

W Egipcie kobiety przecierały twarz kwaśnym mlekiem i stosowały okłady z chleba moczonego w winie – miało to niebagatelny wpływ na gładkość i rozjaśnienie skóry.

Moc kwasu mlekowego miała wykorzystywać sama Kleopatra, która lubowała się w mlecznych kąpielach. Kwasy owocowe określane są terminem alfahydroksykwasów (ang. AHA – Alpha-Hydroxy Acid). Występują one naturalnie w świecie przyrody, wbrew swojej nazwie- nie tylko w owocach.

Duże zasługi dla wykorzystania AHA w kosmetyce poczynili dr Eugene Van Scott i dr Ruey Yu – ich badania dowiodły, że alfahydroksykwasy mają właściwości terapeutyczne i znajdują zastosowanie w leczeniu niektórych schorzeń skóry. Współcześnie działanie kwasów potwierdzają badania medyczne i kosmetologiczne; uznaje się, że znacznie poprawiają stan suchej skóry oraz skóry skłonnej do zmarszczek, leczą min.: trądzik pospolity, rybią łuskę, brodawki i niektóre znamiona.

Rodzaje kwasów owocowych

AHA pozyskiwane są najczęściej z młodych i niedojrzałych owoców (w takich właśnie znajduje się największa ilość kwasów). Każdy kwas posiada inne pochodzenie, właściwości i zastosowanie.

Kwas glikolowy – pozyskiwany z soku trzciny cukrowej, posiada najmniejszą cząsteczkę ze wszystkich kwasów AHA, dzięki czemu wykazuje najbardziej efektywne działanie. Stosowany jest do spłycania zmarszczek i blizn, wyrównywania i poprawy koloru skóry, dokładnego jej oczyszczenia, rozjaśnienia przebarwień i plam pigmentacyjnych i przyspieszenia odnowy komórkowej. Warto też odnotować, że przy stosowaniu preparatów z kwasem glikolowym może mieć miejsce przejściowe pogorszenie stanu skóry (tzw. „wysyp”).

kwas migdałowy – pozyskiwany z gorzkich migdałów, jest jednym z najdelikatniejszych kwasów AHA o stosunkowo dużej cząsteczce. Stosowanie kwasu migdałowego nie niesienie za sobą istotnego ryzyka, mogą po niego sięgnąć posiadacze różnych typów cery. Jego właściwości to: złuszczanie obumarłego naskórka, rozświetlanie i odświeżenie skóry, nawilżenie skóry, ujednolicenie koloru skóry, zwężanie porów i działanie sebostatyczne, redukcja wolnych rodników, stymulacja produkcji kolagenu, działanie antybakteryjne.

kwas mlekowy – obecny jest w skwaśniałym i ludzkich mięśniach po intensywnym wysiłku (zakwasy). W kosmetyce wykorzystuje się kwas mlekowy L pozyskiwany na drodze procesu fermentacji cukrów i bakterii mlekowych z grupy Lactobacillus. Wpływa na nawilżenie i nawodnienie skóry, utrzymuje prawidłowy poziom wilgotności naskórka. Dzięki jego zastosowaniu skóra jest miękka, promienna i gładka.

kwas askorbinowy – innymi słowy: witamina C, w znacznych ilościach występuje naturalnie w wielu owocach i m.in. kapuście kiszonej. Oprócz wzmacniania odporności organizmu (w przypadku suplementacji doustnej) zwiększa jędrność i elastyczność skóry, ma właściwości złuszczające, przeciwzapalne i antybakteryjne. Często jest spotykana w środkach przeznaczonych do skóry suchej, poszarzałej, tłustej i trądzikowej.

To tylko niektóre z kwasów owocowych. Wymienić można jeszcze: kwas azelinowy, laktobionowy, fitowy i ferulowy.

Efekty zabiegów z kwasami owocowymi:

  • Nawilżenie skóry;
  • Poprawa koloru skóry;
  • Usuwanie przebarwień: piegi, ostuda, itp.;
  • Ujędrnianie skóry;
  • Zwężenie nadmiernie rozszerzonych porów;
  • Redukcja drobnych i głębszych zmarszczek;
  • Ułatwienie wchłaniania innych substancji (kwasy owocowe często są składnikiem pomocniczych specjalistycznych kremów leczniczych lub produktów kosmetycznych);
  • Przywrócenie normalnej grubości naskórka;
  • Wspomaganie odnowy i regeneracji skóry właściwej.

Warto też odnotować, że wyższe stężania AHA stosowane są w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych do głębokiego złuszczania naskórka i nie powinno się ich używać w domowych warunkach.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię