Migrena z aurą – przyczyny, objawy, leczenie

Migrena to rodzaj bólu głowy, który charakteryzuje się nawracającymi, intensywnymi atakami. Migrenie towarzyszy połączenie różnych objawów neurologicznych, autonomicznych i żołądkowo-jelitowych.

 

Według statystyk migrena z aurą to choroba, która zajmuje 6. miejsce wśród chorób prowadzących do obniżenia jakości życia. Ataki migreny są najczęściej diagnozowane u kobiet. Początek choroby występuje w wieku 10-20 lat. Maksymalną liczbę napadów osiąga się w wieku 30-45 lat.

Przyczyny migreny

Główną przyczyną wystąpienia ataku migreny jest krótkotrwały głód tlenu w mózgu, który rozwija się z powodu skurczu naczyń. Co bezpośrednio powoduje tę uciążliwą chorobę, nie zostało dokładnie ustalone. Jako główne, najbardziej prawdopodobne przyczyny, lekarze wskazują predyspozycje dziedziczne i zmiany hormonalne. Na co dzień, istnieje wiele czynników, które mogą spowodować atak. Często sam pacjent może określić, co powoduje pogorszenie stanu.

Najczęściej prowokatorami migreny są:

– picie dużej porcji kawy

– silny stres

– Napięcie nerwowe i emocjonalne przeciążenie

– brak snu

Objawy migreny

Napad migreny charakteryzuje się intensywnym, często jednostronnym bólem głowy. Średnia częstotliwość ataków migreny z aurą to 2-4 razy w miesiącu. Migrenie zazwyczaj towarzyszy kumulacja następujących objawów:

– mdłości
– światłowstręt
– nadwrażliwość na dźwięki
– senność

Głównym celem leczenia napadów migreny jest złagodzenie przebiegu choroby, poprawa jakości życia oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych. Leczenie obejmuje:

– złagodzenie zespołu ostrego bólu
– zapobieganie nawrotom.
– leczenie ostrych ataków migreny

 

Objawowe leczenie migreny z aurą

Aby złagodzić ból, stosuje się leki niesteroidowe leki przeciwzapalne takie, jak ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, paracetamol.
Oprócz tego należy wdrożyć u osoby dotkniętej migreną środków przeciwwymiotnych. Są one przepisywane w związku z obecnością ciężkiej atonii żołądka i jelit, która towarzyszy migrenie. Środki przeciwwymiotne stymulują ruchliwość jelit, normalizują wchłanianie leków przeciwbólowych. Przy migrenie z aurą zaleca się jak najwcześniejsze rozpoczęcie działań terapeutycznych. Wskazane jest zażywanie leku w ciągu pierwszych 30 minut po rozpoczęciu ataku, w innym przypadku środki farmakologiczne są mniej skuteczne.

Tych objawów nie kojarzy się z zawałem. Musisz je poznać

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię