Mikrobiom jelitowy to ponad 200 gatunków bakterii, grzybów i wirusów żyjących w naszym przewodzie pokarmowych. Niektóre z nich są szkodliwe dla naszego zdrowia. Inne odgrywają ważną rolę w utrzymaniu naszych jelit w zdrowiu.
-
Zobacz także: Owoce, przez które tyjesz. Tych owoców unikaj
Badania coraz częściej pokazują, że nasz mikrobiom jelitowy ma niesamowicie ważny wpływ na zdrowie całego ciała, a nawet funkcji i zdrowia mózgu. Posiadanie dużej różnorodności bakterii w jelitach może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób takich jak cukrzyca, nieswoiste zapalenie jelit i łuszczycowe zapalenie stawów. Stan i zdrowie jelit wpływają na nasz układ odpornościowy, zdrowie psychiczne, zaburzenia endokrynologiczne, choroby serca a nawet zapadanie na raka.
W celu utrzymania naszego układu pokarmowego w zdrowiu, lekarze zalecają stosowanie diety bogatej w następujące grupy pokarmowe:
Pokarmy bogate w błonnik
Błonnik jest niezbędny dla zdrowia jelit. Błonnik pokarmowy zwiększa wagę i rozmiar stolca oraz zmiękcza go , co zmniejsza ryzyko zaparć. Do diety warto włączyć:
- fasolę,
- ciecierzycę,
- orzechy i migdały
- produkty pełnoziarniste
- warzywa i owoce.
-
Czytaj też: Co jeść gdy męczy nas stres?
Pokarmy bogate w prebiotyki
Prebiotyki to forma błonnika pokarmowego, która są pożywieniem dla przyjaznych bakterii w jelitach. Dzięki prebiotykom, bakterie w jelitach wytwarzają składniki odżywcze dla komórek okrężnicy. Do diety warto włączyć:
- banany
- czosnek
- cebulę
- szparagi
Pokarmy bogate w probiotyki
Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które mają korzystny wpływ na zdrowie jelit, jak również całego ciała a nawet mózgu. Do diety warto włączyć:
- jogurt naturalny
- kefir
- kimchi
- kapustę kiszoną
- maślankę
- miso
-
Czytaj także: 6 zdrowych i tanich warzyw
Pokarmy bogate w omega-3
Kwasy tłuszczowe omega-3 zwiększają różnorodność zdrowych bakterii jelitowych, co ma korzystny wpływ nie tylko na jelita, ale także na ogólny stan zdrowia. Do diety warto włączyć:
- orzechy włoskie
- tłuste ryby
- siemię lniane
- owoce morza.
Inne pokarmy sprzyjające zdrowemu mikrobiomowi jelitowemu
Naukowcy również zalecają spożywanie ciemnozielonych warzyw oraz ziołowych herbat, które wykazują właściwości prozdrowotne jelit. Do diety warto włączyć:
- jarmuż
- szpinak
- herbatę miętowa
- herbatę rumiankową.
Posłuchaj podcastów: