Na terenie tych 5 krajów na świecie nie ma lotnisk

Według worldometers.info na świecie jest 195 krajów: 54 w Afryce, 48 w Azji, 44 w Europie, 33 w Ameryce Południowej i na Karaibach, 14 w Oceanii i 2 w Ameryce Północnej.

Wśród wszystkich 195 krajów na terenie tylko 5 nie znajdują się lotniska.

Watykan – jest nie tylko niezależnym miastem-państwem, ale także najmniejszym krajem na świecie. Zajmuje powierzchnię 0,49 km2 , a że jest w enklawą w obrębie Rzymu łatwo się do niego dostać. W Rzymie znajdują się dwa międzynarodowe lotniska. Najbliższe – lotnisko Leonardo da Vinci – Fiumicino znajduje się około 18,5 mil od granic Watykanu.

San Marino – nie cierpli z powodu braku lotniska na swoim terenie, ponieważ znajduje się zaledwie dziewięć mil od słynnego międzynarodowego lotniska Federico Fellini. San Marino jest 5. najmniejszym i jednym z najbogatszych krajów na świecie.

 

Monako – otoczone z trzech stron Francją, a z czwartej Morzem Śródziemnym jest drugim najmniejszym krajem na świecie. Ma również tytuł najbardziej zaludnionego suwerennego państwa na świecie. Aby dotrzeć do Monako trzeba przylecieć do Nicei, a potem udać się w pół godzinną podróż autem lub przepłynąć łodzią. Monako jest gospodarzem jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych wyścigów Formuły 1, Grand Prix Monako, z najkrótszym torem ze wszystkich wyścigów F1.

Liechtenstein – jest nadal najmniejszym krajem na świecie. Nadal, gdyż w roku 2006 Powierzchnia Liechtensteinu zwiększyła się o około 0,5 km², a granica wydłużyła o 1,9 km, po tym jak rząd dokładnie określił granicę państwa. Graniczy z Austrią i Szwajcarią. Najbliższe lotnisko to szwajcarski St. Gallen – Altenrhein. Liechtenstein jest prawie osiem razy mniejszy niż Los Angeles.

Andora – położona jest w paśmie górskim Pirenejów. Stolicą Andory jest Andora, która jest również najwyżej położoną stolicą w Europie. Obrębie 3 godzin od Andory znajduje się 5 lotnisk, ale żadne na terenie kraju. Wszystkie lotniska znajdują się w graniczących z Andorom krajach: Hiszpanii i Francji. Księstwo Andory zamieszkuje 78 tysięcy ludzi. Jej mieszkańcy zajmują 6. miejsce na liście najwyższej oczekiwanej długości życia.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię