Najlepsze i najgorsze aspekty ulubionych stanów wśród Polonii

Nie wszystkie stany są sobie równe. Niektóre są domem dla dużych metropolii bogatych w kulturę i handel. Inne są obdarzone zasobami naturalnymi, pięknymi pomnikami przyrody, parkami, jeziorami i drogami wodnymi.

Każde miejsce na ziemi ma dobre i złe strony. Nawet Chicago pomimo wysokiej stopy przestępczości ma się czym pochwalić. Mamy piękne centrum, przepiękne jezioro, trasy rowerowe, wspaniałe restauracje… wymieniać można by długo.

 

Strona 24/7 Wall St. dokonała przeglądu wielu zestawień danych i faktów na temat poszczególnych stanów w USA. My wybraliśmy te, które najczęściej są odwiedzane przez Polonię i naszych Rodaków podróżujących z Polski.

Alaska

Najlepsze: krajobrazy, otwarte przestrzenie i niski poziom zaludnienia. Na 1 milę kwadratową przypada tam 1 osoba. Następny stan o najniższej gęstości, Wyoming, ma gęstość około sześciu osób na milę kwadratową, podczas gdy średnia na terenie USA wynosi 87,4 osób na milę kwadratową.

Najgorsze: wysokie bezrobocie. Stopa bezrobocia na Alasce w sierpniu 2019 r. wynosiła 6,2%. Jest ona znacznie wyższa od 3,7% stopy krajowej i 0,7 punktu procentowego powyżej następnego najwyższego stanu w kraju.

Arizona

Najlepsze: natura i Grand Canyon. Największy cud natury w Ameryce. 18 mil szeroki, na milę głęboki i długi na 277 mil.

Najgorsze: jest bardzo gorąco. W Phoenix i Tucson, najgorętszych miastach kraju, normalne temperatury w środku lata wynoszą co najmniej 100 stopni F.

 

Kalifornia

Najlepsze: najmniej prawdopodobne, abyś zachorował na depresję. Według badania przeprowadzonego w 2018 r. przez Centers for Disease Control and Prevention, u dorosłych w Kalifornii zdiagnozowano depresję na poziomie mniej niż jednej trzeciej wskaźnika krajowego.

Najgorsze: najniższy procent osób które ukończyły szkołę średnią. Mniej więcej jeden na sześciu Kalifornijczyków nie ukończył szkoły średniej, co jest najwyższym wskaźnikiem w kraju.

Kolorado

Najlepsze: zdrowe społeczeństwo i najmniej otyłych ludzi. Tylko 21,0% dorosłych w Kolorado jest otyłych. Większość stanów ma wskaźniki otyłości znacznie ponad 25%.

Najgorsze: rozrzedzone powietrze i zmniejszona zawartość tlenu. W Kolorado 7000 stóp nad poziomem morza to średnia wysokość w tym stanie. Oznacza to, że trudniej oddychać osobom, które nie są aklimatyzowane. „Mile High City” w Denver ma około 17% mniej tlenu niż miasta znajdujące się bliżej poziomu morza.

 

Floryda

Najlepsze: park Everglades. 1,5 miliona akrów  naturalnego piękna Florida Everglades jest cenną atrakcją turystyczną i ważnym sanktuarium dla dzikiej przyrody.

Najgorsze: huragany. Żaden stan USA nie jest bardziej narażony na poważne szkody spowodowane przez huragany niż Floryda, gdzie około 100 dużych huraganów przeszło przez Florydę, odkąd Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna zaczęła śledzić huragany w 1851 roku.

Maine

Najlepszy: park Acadia i najniższy wskaźnik przestępstw z użyciem przemocy. Maine jest najbezpieczniejszym stanem w kraju, ponieważ na każde 100 000 mieszkańców zgłoszono zaledwie 126 brutalnych przestępstw – mniej niż jedna trzecia stopy krajowej.

Najgorsze: długie zimne miesiące. Maine jest znane jako raj dla wakacjuszy, ale chłodne miesiące są zdecydowanie za długie.

Montana

Najlepsze: natura i parki oraz poziom szkolnictwa w szkole średniej. Parku Lodowców nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest dumą ludzi zamieszkujących ten stan. Montana ma również najwyższy odsetek uczniów szkół średnich w kraju.

Najgorsze: niebezpieczne drogi. Montana ma jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności za kierownicą, prawdopodobnie częściowo z powodu dalekich odłegłości i krętych dróg.

Nevada

Najlepsze: pokazy w Las Vegas. Podczas gdy niektórzy mogą mieć problem z tym, co dzieje się w Las Vegas,  dla tych co lubią rozrywkę nie ma lepszego miejsca w USA.
Najgorsze: najwyższy wskaźnik rozwodów. Nevada ma najwyższy odsetek rozwiedzionych mężczyzn i kobiet. Około 15% kobiet i 12,8% mężczyzn w wieku 21 lat i starszych jest rozwiedzionych.

Oregon

Najlepsze: najbardziej przyjazny stan dla środowiska. Według najnowszego indeksu Wall St. 24/7, Oregon jest najbardziej przyjaznym środowisku w kraju.

Najgorsze: najwyższy wskaźnik depresji. Oregon ma najwyższy wskaźnik dorosłych z depresją w kraju oraz dużą liczbę bezdomnych.

Tennessee

Najlepsze: miasto muzyki. Znane jako Music City, Nashville jest domem dla jednej z najbardziej żywych scen muzycznych w USA.

 

Najgorsze: problem brutalnej przestępczości. Tennessee ma jeden z najwyższych wskaźników przestępczości z użyciem przemocy w USA, a Memphis, drugie co do wielkości miasto w tym stanie, ma jeden z najwyższych wskaźników przestępczości z użyciem przemocy wśród głównych miast w USA.

Utah

Najlepsze: parki i najszczęśliwsi mieszkańcy. W Utah 84,9% dorosłych twierdzi, że są szczęśliwi. Może to dzięki tej pięknej naturze znajdującej się w każdym zaułku tego stanu.

Najgorsze: słabe możliwości socjalizacji. Utah ma najmniej zgłoszonych miejsc aktywności społecznej – w tym organizacji obywatelskich, kręgli, klubów golfowych, organizacji sportowych, centrów fitness oraz organizacji społecznych, politycznych lub biznesowych – na osobę.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię