Najpopularniejsze herbatki na bezsenność

Stres, brak rutyny w chodzeniu do łóżka, portale społecznościowe to tylko część przyczyn przez które około 30% ludzi cierpi na bezsenność lub chroniczną niezdolność do zasypiania.

Herbaty ziołowe od wieków są stosowane jako skuteczne remedium na łagodzenie wielu dolegliwości zdrowotnych. Badania wykazują, że ziołowe herbaty mogą również służyć pomocą w łagodzeniu bezsenności. Oto kilka z nich:

1. Rumianek

Herbatę rumiankową od lat stosuje się jako naturalny środek zmniejszający stany zapalne i lękowe oraz leczący bezsenność. Rumianek jest powszechnie uważany za łagodny środek uspokajający i indukujący sen. Jego uspokajające działanie można przypisać przeciwutleniaczowi zwanemu apigeniną, który obficie występuje w herbacie rumiankowej. Apigenina wiąże się z określonymi receptorami w mózgu, które zmniejszają niepokój i inicjują sen.
Badania wykazują, że 400 mg ekstraktu z rumianku dziennie prowadzi do lepszego snu.

2. Kozłek lekarski

Kozłek lekarski jest ziołem używanym od wieków w leczeniu problemów takich jak bezsenność, nerwowość i bóle głowy. Waleriana jest jednym z najpopularniejszych ziołowych środków nasennych w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Naukowcy nadal głowią się nad tym, co powoduje, że kozłek lekarski poprawia jakość snu. Jedna z teorii mówi, że zwiększa on poziom neuroprzekaźnika zwanego kwasem gamma-aminomasłowym (GABA). Kiedy GABA występuje w dużych ilościach, może zwiększać senność. Dokładnie w ten sam sposób działają niektóre leki przeciwlękowe, takie jak Xanax.
Osoby stosujące walerianę twierdzą, że ich czas zasypiania jest skrócony i śpią znacznie lepiej.

3. Lawenda

To cudownie uspokajające zioło pochodzi z regionu śródziemnomorskiego a obecnie uprawiany jest na całym świecie. Herbata lawendowa jest wytwarzana z małych fioletowych pąków kwitnącej rośliny. Istnieją badania naukowe potwierdzające, że lawenda relaksuje, uspokaja i pomaga w zasypianiu.
Badania wykazują również, że lawenda zmniejsza kołatanie serca a także wpływa na szybsze zasypianie i poprawia jakość snu po inhalacji.

4. Melisa lekarska

Melisy nie trzeba chyba nikomu specjalnie przedstawiać. To niepozorne zioło należące do rodziny miętowych zwiększa poziom neuroprzekaźnika GABA przez co działa jak środek uspokajający. Jej liście są sprzedawane w postaci ekstraktu jak i suszone.

5. Kwiat męczennicy

Herbatę z męczennicy wytwarza się z suszonych liści, kwiatów i łodyg męczennicy Passiflora. Wielokrotne badania udowodniły, że picie herbaty z męczennicy już po tygodniu pozytywnie wpływa na jakość snu. Passiflora w połączeniu z korzeniem kozłka lekarskiego łagodzi objawy bezsenności.

6. Kora magnolii

Tradycyjnie magnolia była używana w medycynie chińskiej do łagodzenia różnych objawów, w tym dyskomfortu w jamie brzusznej, przekrwienia błony śluzowej nosa i stresu. Obecnie cieszy się uznaniem na całym świecie ze względu na swoje działanie przeciwlękowe i uspokajające. Jej działanie uspokajające jest przypisywane związkowi honokiolu, który występuje w dużych ilościach w łodygach, kwiatach i korze magnolii.
Badania pokazują, że picie herbaty z kory magnolii skraca zasypianie i poprawia jakość snu.

ZJ/ZSS

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię