Posiadacze paszportów z tych dwóch krajów mogą wjechać bez wizy do 192 krajów na całym świecie

Według indeksu Henley Passport Index po raz kolejny dwa czołowe miejsca zajmują paszporty krajów Japonii i Singapuru.

Za nimi uplasowały się Niemcy i Korea Południowa. Paszporty tych dwóch krajów oferują bezwizowy wjazd do 190 krajów.

Henley Passport Index wykorzystuje dane Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) do tworzenia swoich rankingów.

„Paszporty i wizy są jednymi z najważniejszych instrumentów wpływających na nierówności społeczne na całym świecie, ponieważ określają możliwości globalnej mobilności”, powiedział w oświadczeniu dr Christian H. Kaelin, prezes Henley & Partners. „Granice, w których się rodzimy i dokumenty, które mamy prawo posiadać, są nie mniej arbitralne niż kolor naszej skóry. Zamożniejsze państwa muszą zachęcać do pozytywnej migracji, aby pomóc w redystrybucji i zrównoważeniu zasobów ludzkich i materialnych na całym świecie , w tym poprawę wielkości i jakości własnej siły roboczej”.

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zajęły szóste miejsce ex aequo z dostępem bezwizowym do 186 miejsc docelowych. W 2020 roku Stany Zjednoczone zajęły ósme miejsce.

Na liście Najpotężniejszych Paszportów Świata w pierwszej dziesiątce uplasowały się również Belgia, Nowa Zelandia, Norwegia i Szwajcaria.

Podczas gdy niektóre kraje awansowały w rankingach, firma stwierdziła, że ​​tegoroczny indeks również wykazał największą lukę w globalnej mobilności od czasu jej założenia 17 lat temu.

 

Na drugim końcu spektrum znajdują się kraje takie jak Afganistan, gdzie posiadacze paszportów mogą wjechać bez wizy tylko do 26 miejsc docelowych oraz Mozambik — jeden z krajów objętych tymczasowym zakazem podróżowania przez USA do krajów Afryki Południowej po pojawieniu się wariantu Omikron — gdzie posiadacze paszportów mogą bezwizowo wjechać tylko do 62 miejsc docelowych.

Polska zajęła 11. miejsce wraz z Litwą i Słowacją w tegorocznym rankingu. Wszystkie trzy krają mają bezwizowy wjazd do 181 krajów.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię